| Marin_Preda_1949 a întrebat:

am si eu o intrebare, putin mai dificila ca si raspunsul, banuiesc! Am circulat cu o masinuta AIXAM, asimilata mopedului, cu "atestat", acum trebuie sa dau examen pentru permis AM. Proba in poligon se da pe un moped cu doua roti, jaloane, opturi, stiti voi! Intrebarea este, avand un handicap locomotor, pot sustine proba de poligon cu masinuta mea care are 4 roti, cum fac eu poligonul!?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca vei putea da proba cu masina. Nu stiu daca ai auzit dar, inainte cu mai multi ani, se dadea proba in poligon si cu masina.

| Marin_Preda_1949 explică (pentru Ioandelasal):

Eu m-am referit la faptul ca in forma propusa spre dezbatere publica a regulamentului, caracteristicile autuvehiculului (mopedului) pentru examen sunt: sa aiba doua roti, etc. si depunctari pentru casca, darea jos/suirea pe cric, mers pe jos pe langa moped 5 ml, fara motor, mers slinos printre 5 jaloane, opturi printre 4 jaloane, mers 47 ml cu mana stanga ridicata lateral, cu toate ca in Cod, mopedul este autovehicolul cu doua sau trei roti si asimilat mopedului este si cvadriciclul usor L6. Fara a se face vreo refere la triciclu sau cvadriciclu, intrebarea este ce trebuie sa fac in poligon cand dau examen pe triciclu sau cvadriciclu!? Cred ca am fost mai explicit acum!

| viotedy a răspuns:

Cine ti-a zis ca-ti trebuie AM? iti trebuie B1.cum sa faci cu aia poligonul printre jaloane?

| Marin_Preda_1949 explică (pentru viotedy):

In noul Cod rutier spune: categoria AM, moped, v ehicol cu doua sau trei roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm 3 sau cu un motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kw, cu masa ce nu depaseste 350 kg. Este asimilat mopedului si cvadriciclul usor, L6, cu max 45 km/h. max. 4 kw. si max. 350 kg. Pentru B1 autovehiculul trebuie sa aiba minimum 60 km/h si se da numai traseu. Asa scrie in cod. De aceea sunt si eu nelamurit, dau proba de poligon numai pe motoreta si pe urma pot conduce si Cvadriciclul usor si triciclu sau dau proba de poligon pe cvadriciclu ori pe triciclu si in cazul asta cum fac!? Ori eu m-am tampit datorita varstei ori astia de la minister nu stiu de capul lor!

| viotedy a răspuns (pentru Marin_Preda_1949):

Si aixamul are 4 kw? la B1 se da sala si traseu, nu doar traseu.in definitia mopedului se refera la acele scutere cu cabina, alea sunt cvadriciclu usor, nicidecum aixamul.

| Marin_Preda_1949 explică (pentru viotedy):

Pentru orice categorie de permis se da sala! Pentru B si B1, de exemplu, se da traseu. Pentru A1, A2, si A, se da poligon si traseu. Pentru AM (moped), proba practica se da numai in poligoane special amenajate! Aixam, daca in cartea tehnica, prin constructie, are un motor de maxim 4 kw. si o viteza de maxim 45 km./h. si daca are masa maxim 350 kg. atunci este incadrata ca si cvadriciclu usor, L6 si este asimilata mopedului.
Eu am asa ceva.

| viotedy a răspuns (pentru Marin_Preda_1949):

Atunci mergeti la scoala de soferi pentru dosar si examen.

| Marin_Preda_1949 explică (pentru viotedy):

Nu, pentru ca tot in regulament se specifica: cei care fac dovada ca au obtinut un atestat, inainte de 19 ianuarie 2013, pot da examen direct, fara a mai face scoala de soferi.

| viotedy a răspuns (pentru Marin_Preda_1949):

Si eu ce-am spus? mergeti si faceti dosar si examen.asta tot prin scoala de soferi se face.dar tot nu vad ce poligon faceti cu masinuta aia.