| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire in legatura cu un sistem audio pe masina. Vreau sa-mi cumpar acest subwoofer http://caraudioshop.ro/Subwoofer-auto-Blaupunkt-GTB-8-A
Problema este ca la mine cand dau volumul mai mare de 30 baraie boxele si trebuie sa micsorez basul. Intreabarea este atunci cand pun acest subwoofer si dau mai mult de 30 si boxele incep sa baraie trebuie sa micsorez basul, si atunci se miscoreaza si din subwoofer. si degeaba mai am subwoofer. Se poate face ceva ca sa poata merge la volum maxim fara sa baraie boxele? Sau trebuie sa inlocuiesc alte boxe in portiera mai puternice? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu stiu cum este la tine, dar playerul meu are egalizator separat pentru subwoofer, iar pentru boxe altul, daca la tine este comun probabil o sa ramana in continuare acel barait, oricum eu zic ca mai bine iti iei un subwoofer care sa compenzeze si sa te multumesti cu volumul la limita in care se aud si boxele suficient de clar.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Baraiala de cele mai multe ori vine de la amplificator slab (radio mp3 sau ce ai tu). Oricum, daca vrei sa asculti la volum tare, trebuie sa investesti in difuzoare si HU, n-ai ce face...
Iar despre subwoofer... Sincer, nu merita sa tragi cabluri prin masina pentru un... Blaupunkt.
Mai bine cumperi Magnat sau JBL, in banii aia, la mana a 2-a (subwoofer si statie separata).

| OldSoul a răspuns:

Mai bine ai inlocui boxele, daca tot vrei sa ai sunet, cel putin sa fie de calitate.

| IonutAxi a răspuns (pentru OldSoul):

Si sa nu mai pun subwoofer?

| OldSoul a răspuns (pentru IonutAxi):

Daca vrei sa nu ai probleme cu sunetul trebuie mai multe facute, in primul rand sa te asiguri ca acel barait nu este de la player, apoi sa inlocuiesti boxele cu unele ceva mai bune, sa pui si tweetere, si un subwoofer+amplificator, asta daca vrei sa fie un sunet decent, dar pentru a ajunge la el costa ceva.

| IonutAxi a răspuns (pentru OldSoul):

Nu este de la player baraitul, baraitul provine de la boxe cand e dat tare si nu mai poate face fata bassul si baraie. Dai din player de la bass 7 cobor la 3-4 si se aude mai bine, si cu cat sonorul e mai tare cu atat trebuie sa reduc bassul ca nu face fata. Dar nelamurirea mea este urmatoarea: Daca pun acel subwoofer si dau peste 30 tot asa baraie boxele? Si daca baraie trebuie sa reduc din bass, asta insemnand ca reduc si din subwoofer, nu-i asa?

| OldSoul a răspuns (pentru IonutAxi):

Nu stiu cum este la tine, dar playerul meu are egalizator separat pentru subwoofer, iar pentru boxe altul, daca la tine este comun probabil o sa ramana in continuare acel barait, oricum eu zic ca mai bine iti iei un subwoofer care sa compenzeze si sa te multumesti cu volumul la limita in care se aud si boxele suficient de clar.