| Gabi_Popa_1973 a întrebat:

Am un atv kxd de 125cc si scrie si pe siteul oficial ca se conduce fara permis.
Mentionez ca am 15 ani si stau intr-un cartier cu un parculet.Deci daca scrie ca se conduce fara permis inseamna ca-l pot conduce prin cartier si pe dealuri. Oriunde in afara de drumuri nationale sau judetene!?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce scrie, a fost adevarat doar pana in 19 ianuarie 2013 si numai pentru cele incadrate la categoria moped.
In prezent pentru toate autovehiculele ai nevoie de permis de conducere, pentru a putea circula legal pe drumurile publice, in cazul ATV ai nevoie de categoria AM sau B1, dua caz.
Nu-l poti conduce prin cartier si strazile sunt drumuri publice.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrie o tampenie pe site ul ala, in Romania legislatia nu permite conducerea niciun vehicul cu motor fara permis de conducere.

Nu il poti conduce nicaieri pe drumurile publice, pe camp daca vrei