| dbulsvodvsydoh a întrebat:

Salut, am nevoie de permis pentru a conduce un atv de 125cc? Am 16 ani
In anunturi am vazut ca scrie "ATV Pentru Adulti si Copii Fara Permis"

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a conduce legal acel ATV pe drumurile publice ai nevoie de permis de conducere de categoria B1, se poate obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut scoala de conducere si ai reusit la examinare (probele teoretica si practica).
In acest sens sunt prevederile OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
e)categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| Mirel4412 a răspuns:

Daca atv ul din anunt e de 125cc nu e legal sa mergi fara permis, dar in padure nu trece nimeni, pana la urma happy

| Alverto a răspuns:

De fapt este nevoie, daca te-ar prinde poliția cu el direct amendă și nu ai mai avea voie să circuli cu el. Cel ce a scris asta in anunț vrea sa scape de el și a zis sa minta, dar e ilegal fiindcă îi pune pe următorii posesori în pericol deoarece vor fi copii sau neposesori de permis. Unde ai voie este într-un loc privat, nu pe autostrăzi sau străzi si orice cale de acces care este circulata. Dar ai voie pe camp fără permis, trebuie doar sa găsești pe cineva care sa te duca până acolo sau mai e modalitate, te pui in spatele lui și îl împingi până la câmp. Altfel chiar și până la câmp poți primi amenda pentru că posedi permis. Pe camp daca se întâmplă ceva cu tine sau atv-ul, iți asumi.