| anonim_4396 a întrebat:

am un Audi A6 din 2013, cumpărată recent, de maxim o luna, deci am văzut astăzi ca la intersecția dintre capota și far, in partea dreapta a Farului drept, despărțitură dintre capota și bara din fata e mai mare in partea acesta decât in partea stânga, nu cu mult, dar dacă te uiți mai atent se vede, este posibil sa fie urma unui accident?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Intr-adevar, exista posibilitatea ca acea distanta sa fi aparut in urma unui accident, dar nu e neaparat asa.
Nu stiu cum e la modelul la care ai zis tu, dar sunt unele modele care au distributia in fata, iar pentru schimbarea acesteia trebuie desfacuta toata fata, ei bine, problema apare dupa ce se monteaza inapoi fata, cel mai adesea mecanici uita sa mai aliniezi bine acele elemente, deoarece e destul de migaloasa aceasta etapa. Poate asa e si la modelul tau.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Mâine voi merge la un mecanic și voi încerca sa văd care e problema și dacă se poate remedia, am mai citit pe forumuri ca la modelul anterior, la motoarele de 3.0 mai exista asemenea probleme, dar la modelul ca al meu, (Motor de 3.0) nu am găsit nici un răspuns, oricum ai funda

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da, masina a fost reparata altfel nu se vedea diferenta mare de spatiu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil sa fie de la un accident... e posibil si alte cauze, sa fi fost scoasa capota, schimbat farul cine stie.

| relian a răspuns:

Aia nu e problema,poate a fost capota schimbata si n-a fost reglata bine.Ce mai conteaza acum daca a fost accidentata ori nu, deja ai cumparat-o, deci table de genul asta se trec cu vederea, cand cumperi o masina se verifica altne alea, se verifica la sasiu sa nu fie stramb, btratele alea 2 din fata,nu stiu cu, m le zic oamenii in RO, asa acceidente masina poate avea si minore, adica doara o aripa capota mai stiu eu bumperu indoite, se schimba si aia e tot, dar fctie de cine face lucrarea poate iesi ca din fabrica sau nu.Cand schimbi o capota sau aripa trebuie sa reglezi ca spatiu ala sa fie cat de cat simetric in ambele parti.
O alta posibilitatea ar fi sa se foloseasca o capota,o aripa aftermarket,deci alea nu-s asa de bine facute ca cele originale, de aici si chestia asta ca oricat leai regla nor sa stea ca din fabrica.
Deci cam astea ar fi posibilitatile.Dar o capota, o aripa accidentata si schimbata se poate observa, te poti uita la interior, ori poti vedea vopseaua, o vopsea noua niciodata nu va fi exact ca aia originala cu carea venit masina.Un cunoscator ar observa toate astea foarte rapid si usor.