| Shadow136o a întrebat:

Salutare..am făcut o mare prostie. Am luat un limitator de viteza cu..viteza..aveam între 80-90 km/h. Ideea e ca ieșisem dintr-un sat și era drum drept și am accelerat, am ținut constant 85 km/h, parca asta era viteza, și am văzut limitatorul în ultimul moment. Ce am făcut eu în ultima clipa a fost sa trag stânga de volan ca să îl evit și cred ca l-am luat cu rotile din dreapta, iar când am virat înapoi dreapta ca să îl evit pe cel de pe contrasens nu am apucat sa îl evit și am luat limitatorul de pe contrasens cu rotile din stânga. Am oprit pe dreapta sa vad dacă am făcut pana, dar nu am făcut. Acum ce ma frământă pe mine, e posibil sa fi stricat ceva la mașină? Mașina merge normal, nu am sesizat probleme în timpul mersului după cele întâmplate. Recent am schimbat bielete antiruliu, suport motor, capete de bara și arcurile pe spate. Limitatorul era și destul de înalt. E posibil sa fi afectat ceva?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Limitatoarele au forma de asa natura sa nu strice nimic. Ai suprasolicitat bucsele si amortizoarele, in rest nu s-a stricat nimic. Masinile rezista la asemenea socuri.
Am luat si eu niste gropi imense uneori, la viteza mare, si nu a patit nimic masina.
Atunci cand pateste ceva, ai simptome clare: ori bate la anumite viteze, ori trage intr-o parte, ori se dezumfla vreo roata.
Printre prostiile pe care le-am facut, am indoit jantele de pe partea dreapta, la 100-120km/h, intr-un canal care iesea in afara trotuarului cu 20cm. Buzele jantelor s-au facut triunghiuri, o roata se dezumfla, anvelopele au scapat. Am indreptat jantele la vulcanizare, le-am reechilibrat, iar masina a mai facut vreo 30. 000km de atunci, fara sa schimb nimic pe la directie-suspensie. Totul e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Fii linistit că nu s-a intamplat nimic.

Dacă totuși impactul a fost mare trebuie făcut unghiul de fugă si verificată caseta de directie.

Si echilibrate iar rotile lovite. Daca e cazul.

Insă dacă mergi cu peste o sută si nu ai vibratii inseamna că nu s-a intamplat nimic.Relax.