| PinkHD3 a întrebat:

Am un BMW diesel an 2004 iar de la un timp a inceput sa scoata fum negru asta doar cand e motorul rece..cand merg mai mult cu ea nu mai am treaba. Tin sa mentionez ca am facut schimburile filtre ulei tot + rectificare injectoare si degeaba. Cand e motorul rece merge trepidat daca o tin intr-o turatie si daca o accelerez scoate fum negru si nu se accelereaza mai mult de 4000 de turatii. De la ce poate sa fie? Azi am curatat egr-ul si tot degeaba si am si martorul " check engine" in bord aprins.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca faci distante scurte ai cumparat masina eronata. Poate e filtru de particule

| PinkHD3 explică (pentru mgtow):

Pai nu am cumparat-o..ca o am de 4 ani si nu a mai facut, de acum 2 luni au inceput probleme...cei de la service mi-au spus ca e egr-ul. si l-am curatat eu personal si tot degeaba

| cyberalex a răspuns:

Poate fi normal cand este rece, sau consuma ulei sau problema de avans.
Este normal ca atunci cand o accelerezi sa scoata fum si la cat vrei sa se tureze?
Info mai precise, model, capacitate cilindrica, KW.

| PinkHD3 explică (pentru cyberalex):

Model BMW 318D 1. 9diesel 116cp, da este normal sa scoata fum.dar nu sa nu se mai vada nimic in spate... si scoate fumul doar cand il tin intr-o turatie si trepideaza intr-un fel si atunci cand o accelerez sa nu mai trepideze scoate fum cand nu trepideaza nu are nici un fel de problema

| PinkHD3 explică (pentru PinkHD3):

Si tin sa mentionez ca doar intre 1500-2500de ture trepideaza