| EbbbbbBBBB a întrebat:

am un fiat punto s din 1998, si nu a fost pornit de foarte mult timp, ieri m-am hotarat sa il pornesc, dar nu am bagat de seama ca motorul nu are apa, a mers vreo 20 de minute, si cand m-am la masina, am vazut ca iese fum, se poate sa fie stricat ceva?

Răspuns Câştigător
| sir sanjei a răspuns:

Daca nu ai apa in ulei sau ulei in apa inseamna ca ai scapat ieftin.
Mai multa atentie pe viitor!

8 răspunsuri:
| sir sanjei a răspuns:

De unde iesea fum?
S-a aprins vreun martor in bord?
Mai porneste acum masina?

| EbbbbbBBBB explică (pentru sir sanjei):

Iesea fum de la motor, nu stiu precis de unde, in bord nu s-a aprins nimic, masina porneste din prima.

| EbbbbbBBBB explică (pentru sir sanjei):

Esea fum de la motor, in bors nu s-a prins nimic, masina porneste din prima fara probleme

| sir sanjei a răspuns (pentru EbbbbbBBBB):

Inseamna ca s-a incalzit motorul foarte tare si fumegau vopseluri si uleiuri curse pe motor.
Ai adaugat lichid de racire in motor?

| EbbbbbBBBB explică (pentru sir sanjei):

Cand am vazut ca iese fum, am oprit motoru, si am pus apa, apa a inceput sa clocotesca, am lasat oleaca asa motorul, si dupa l-am pornit iar, si apa a inceput sa iese cate putine din gaura unde se pune.

| sir sanjei a răspuns (pentru EbbbbbBBBB):

Trebuie sa completezi cu apa pana la nivel si sa lasi motorul pornit sa ca se aerisiasca sistemul si pe urma trebuie sa urmaresti sa vezi daca ai ulei in apa. Cand aerisesti sa urmaresti si sa completezi cu apa atat cat este necesar!

| EbbbbbBBBB explică (pentru sir sanjei):

Multumesc, deci motorul nu are nimic? Nu e nimic defect in el?

| EbbbbbBBBB explică (pentru sir sanjei):

Multumesc.

| sir sanjei a răspuns (pentru EbbbbbBBBB):

Daca nu ai apa in ulei sau ulei in apa inseamna ca ai scapat ieftin.
Mai multa atentie pe viitor!