| sey1994 a întrebat:

Am un golf 4 la care mai nou cand e la relanti, se accelereaza singur. Vrum, vrum, vrum. joaca acul de la acceleratie putin. Care e problema?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Subscriu.
Clapeta de aer e unul din multele puncte slabe la motoarele 16V ale lui volzvagin.
Cumpara un spray pentru carburatoare (e 10 lei, il gasesti in special pe la tarabele 'tehnice' din bazar), desfa racordul de aer, si da pe clapeta. Scrie pe spray cum trebuie sa faci, intai dai cu motorul rece, oprit, pana se curata toata negreala, apoi pornesti si mai dai cateva jeturi (dar se cam opreste motorul cand dai).

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

PS: ce am zis noi, e valabil la cele pe benzina.
Daca ai diesel, vinovat ar putea fi un injector, pompa de injectie sau vreun senzor de turatie.

| YoBuDy a răspuns:

Salut,

Poate trebuie curatata clapeta de acceleratie

Succes

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru YoBuDy):

Subscriu.
Clapeta de aer e unul din multele puncte slabe la motoarele 16V ale lui volzvagin.
Cumpara un spray pentru carburatoare (e 10 lei, il gasesti in special pe la tarabele 'tehnice' din bazar), desfa racordul de aer, si da pe clapeta. Scrie pe spray cum trebuie sa faci, intai dai cu motorul rece, oprit, pana se curata toata negreala, apoi pornesti si mai dai cateva jeturi (dar se cam opreste motorul cand dai).