| Sami96 a întrebat:

Bună TPU,
Am un opel astra 1. 9cdti 110kw 150cp.
Vreau sa ii fac stage 1. La cati cp si cati NM sa ma astept? Si la stage 2? Are cineva habar

6 răspunsuri:
| Adbbmsh a răspuns:

Stage 1 te ridica undeva la 170-175
de la stage 2 necesita modificari la turbina si te ajunge pana in maxim 200cp

| Whitesnake99 a răspuns (pentru Adbbmsh):

Gresite ambele valori. Presupunand ca o masoara inainte pe dyno si are intr-adevar 150 de cai la volanta, nu la roata, la stage 1 se poate astepta la peste 35-40 de cai crestere, deci 185-190. Studiaza portofoliile de la toti tunerii din tara asta, astea sunt mediile de crestere pe orice motor turbo benzina sau diesel - de la 30-35 de cai in sus, unele si mai mult in functie de capacitatea cilindrica si marimea turbinei de fabrica. Stage 2 tinand cont ca e diesel 220-230 maxim. Cam in zona aia.

| Adbbmsh a răspuns (pentru Whitesnake99):

E opel astra, nu A6 sa creasca cu valorile din manual...

| Whitesnake99 a răspuns (pentru Adbbmsh):

Nu are legatura cu marca. 2.0 turbo e 2.0 turbo. Uita-te pe portofoliile de pe Facebook ale oricarui tuner din tara inainte sa ma apuc eu sa caut link cu fise dyno.

| Adbbmsh a răspuns (pentru Whitesnake99):

Da, la un 2.0, 3.0 peste 2009 poti spune ca vor avea valorile mentionate de tine.
El are 1. 9CDTI.

| Agg88 a răspuns:

Stage 1 200hp
stage 2 250hp
(Turbina sa tina minim 2.2 bar intercooler și mai multe)