| kl4u a întrebat:

am si eu o curiozitate, am un opel astra din 2005, break de 1.9 cdti, si as vrea sa stiu cati cai are exact, stiu ca sunt mai multe posibilitati dar in talon scrie ca are 110kw, ceea ce e egal cu 150 cp iar undeva pe usa stanga scrie pe o placuta 88kw, ceea ce e 120cp. As vrea sa stiu care e varianta corecta, cea din talon sau cea de pe usa. Stiu deja ca exista si varianta opel 150cp, 110kw dar si 120cp 88kw si as vrea sa stiu de care am.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Atunci poti afla doar la un service calumea, ideal reprezentanta, la diagnoza. Diferenta dintre 120 si 150CP, este softul. Motorul e acelasi, turbo, injectoare, toate sunt la fel, conteaza doar softul. Cu ocazia asta, daca ai 120CP, il poti face 150CP linistit, fara nici un risc.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe Astra H s-au pus in special de 120CP, care au 5+1 viteze si atat.
Versiunea de 150CP s-a pus in special pe GTC, si pe cateva editii limitate de hatchback-uri. Cele de 150CP au 6+1 trepte, si un buton SPORT pe bord, in partea de sus a consolei, langa cel de blocare a portierelor.

| kl4u explică:

Da am inteles ce vrei sa spui dar opelu meu este break, nu este hatchback, are 6+1 trepte dar nu are buton de sport.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru kl4u):

Atunci poti afla doar la un service calumea, ideal reprezentanta, la diagnoza. Diferenta dintre 120 si 150CP, este softul. Motorul e acelasi, turbo, injectoare, toate sunt la fel, conteaza doar softul. Cu ocazia asta, daca ai 120CP, il poti face 150CP linistit, fara nici un risc.