| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Am un passat B5.5 1.9 awx din 2002. Urmează să-i schimb uleiul, e bătaie mare de cap, dar aia e, n-avem ce face. Vreau să bag ravenol neapărat. Până acum am avut castrol și am înțeles că nu ar fi așa bun. Am intrat pe configuratorul celor de la ravenol și singuru ulei full synthetic era RAVENOL RUP RACING ULTRA PERFORMANCE SAE 5W-40. Uleiu ăsta mi-a mai fost recomandat de un prieten avându-l pe un audi 2.0 parcă, nevermind. I-am spus că scrie clar că e de racing, mi-a zis că nu are nimic, că, din contră e mult mai bun. E full syntetic 5w40 are o vâscozitate mare și mi-a explicat că uleiu ăsta a fost făcut să poată fi bun pentru stresul care-l au mașinile de curse. În fine. Voi ce ziceți merge să pun așa ceva pe mașină? Nu vreau alte recomandări, vreau doar răspuns la părere

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Nu vreau alte recomandări, vreau doar răspuns la părere"

mașina e bătrână dar dacă (incă mai) ții la ea, NU iei ce ți-ai propus!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Strict la subiect: uleiul ala are aprobarea VW 505.1, necesara motorului tau. Deci il poti pune.
Personal ti-am recomandat ceva special pentru motoare pompe-duse, dar cred ca nu e nici o problema daca pui un ulei fara acea notatie in plus. Eventual vei avea probleme cu cablajele injectoarelor in timp, dar nu "promit".
Cat despre povestile spuse de prietenul tau, spune-i sa nu mai bage ciuperci. Un motor TDI nu are absolut nimic in comun cu un motor de curse.
La curse nu exista norme de poluare, sunt temperaturi mari de functionare, turatii foarte mari si foarte multe piese consumabile. Se folosesc vascozitati de genul 10W60 sau 15W50, iar dupa cateva participari se inlocuiesc internele motorului, adica undeva sub 30. 000km.
Full sintetic pe piata romaneasca e de foarte multe ori teapa.
5W40 este o vascozitate normala pentru un motor de familie. 20W60 este o vascozitatea mare.
Deci revenind la subiect: e 5W40 si are aprobarea VW 505.1, asa ca e potrivit motorului tau.
https://imgur.com/a/qLWXfYg

| relian a răspuns:

Daca parerea ta nu-i buna, tu vrei neaparat raspunsuri genul : da pune de asta, asa este bine, sau ce anume vrei?

Du-te la reprezentanta si intreaba acolo, o sa vezi ce zic aia, o sa ramai surprins cand o sa afli ca trebuie sa bagi ulei ce nici nu ai bagat pana acum niciodata laughing

Ca idee poti baga orice ulei, de orice brand, ulei sa fie si sa il schimbi cand spune pe bidon, cand spune fabricantu acelui ulei.

Dar asa sa pui ceva "the best" sa zicem laughing desi nu face nici o diferenta, mergi la reprezentanta si intrebi acolo.

Iti dau doara un exemplu, sau 2

La mine in manualul masinii, scris de fabrica spune sa bag ulei 5w40 sau 5w30. Am fost la dealer, zic sa iau ulei de la ei, si surpriza, trebuie ulei 0w20 laughing

Ce spui de chestia asta? Am intrebat cum asa, in manualul masinii spune altceva?
Au zis ca fabrica face mereu update la toate, transmite catre reprezentante si aia asa pun.

Am fost si am verificat o masina noua la fel cu ce am eu si surpriza, acolo la capota asa scrie 0w20 ulei.

Am mai pus la un VW ulei ce spune manualul, am fost la dealer si la fel, au zis s-a facut update, trebuie sa pui 5w20 parca, nu mai amintesc exact.

Eu am luat ulei de la bmw, de la delear si am pus ce zice dealeru, de ala 0w20.
Am scanat apoi masina si la ulei a spus f bun laughing

Stai ca nu-i tot. Am pus la VW ulei ce spune manualul masinii ca si viscozitate si proprietati, am pus Mobil1, am cajutat pe webistele lor de la Mobil1, acolo iti cere sa pui masina, motor etc si mi-a dat tipul de ulei ce trebuie pus. Am, scanat, deci ulei nou, scanerul zice ca uleiul nu-i bun laughing cascadorii risului. Doar ca nu am pus ce a zis Dealeru, pentru ca s-a facut update, scanerul asa are setarile in el.

Pina la urma pui ulei de care o fi, ulei sa fie si sa schimbi cand trebuie, aia e tot ce conteaza.

Vrei tu sa pui peste prajit laughing stii care e cel mai bun ulei din lume pana la urma? Mobil1 e cel mai bun ulei, altul mai bun nu e, bine e si cel mai scump.

Asta ca idee. Acu ca vrei tu sa pui rahat Ravenol pune, este fix problema ta, masina o sa mearga exact cum a mers si cu Castrol, pe pariu.

Daca uleiul este mai viscos, tu crezi ca e bun? Aia e ca nu-i bun, ala ingreuneaza piesele in motor, in miscare, nu conteaza doar viscozitatea, conteaza sa faca treaba cit mai bine.

Ce am observat, se baga uleiuri de viscozitate mai slaba, pentru ca motorul sa ruleze mai lejer, dar si uleiurile is mai bine facute, lubrefiaza mai bine.

La un ulei nu trebuie sa te uiti la cit de viscos este, conteaza proprietatile acelui ulei, cit de bine lubrefiaza, cit de usor se misca piesele in motor cu acel ulei etc.

Asa daca vrei baga aditivi, ala adera la piese si fara sa ai ulei deloc si n-are nici pe naiba motoru.

Alta idee asa pentru tine, ulei full sintetic nu exista pe piata, chiar daca scrie pe el ca este full sintetic nu-i, este doara o conventie sa se scrie asa, este o alta poveste asta, nu intram in detalii, dar din cauza lui Castrol este asa, de nu erau astia, acu am fi avut si uleiuri full sintetice, dar uite ca nu avem.

Poti sa pui si ulei mineral, ce conteaza este sa schimbi la cit zic aia.Masina ta nu o sa simta nici o diferenta si nici tu.
Ce povesti baga unia cu masini de curse, stres si alte desene animate e doara reclama, asa cum fac si producatorii de masini, scriu pe motor pune ulei castrol, asa recomanda fabrica laughing recomanda pentru ca Castrol lea da alora ceva moca, sau nu moca, sa le faca reclama, uite ce recomanda BMW, mercedes laughing omu pune botu ca robotu laughing

Deci eu nu zic ca tine, nu esti curios de ce am spus, nici eu nu-s curios de ce spui tu sau prietenul tau, ori cine tia mai spus povesti nemuritoare.
Aia care zic povesti ar fi bun sa vina cu dovezi, asa vorbe goale zic si producatorii de masini, recomandam castrol laughing deci nu spune baga obligat de asta laughing asa si ala cu masinile lui de curse, tot reclama, baga revanol, bata penicilina, doxicilina ca aia e mai buna.

| Scorillo a răspuns:

Facem o analogie deoarece ai o masina de 20 ani si nu stii ce ulei sa-i pui:
2 babe se intalnesc. Prima intreaba
- Ce i-ai dat vacii tale cand a fost bolnava:? (asta esti tu cu VW)
- Terebentina! (asta e prietenu cu audi+ravenol)
dupa cateva zile se intalnesc babele.
- Am dat vacii terebentina si a murit ( tu+VW)
Vecina (cu vaca audi+ravenol) raspunde:
-Pai crezi ca a mea mai traieste?
Asa ca baga ce te duce capu' daca nu stii dupa 20 ani ce ulei trebuie sa-i pui (daca schimbi uleiul poate gasesti si filtru SH.)