| Catalin2213 a întrebat:

Am un Touareg 2.5 diesel 2008 si in timp ce mergeam cu ea s-a aprins un martor si am cautat pe net ce inseamna si am gasit bujie/avertizare preincalzire diesel.Cand opresc motorul dispare.In bord imi apare cand se aprinde engine fault workshop.Ce fac este ceva rau?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la diagnoza, pentru a afla cauza aprinderii acelor martori.
Martorul de bujie incandescenta se aprinde in mers la VW daca ramai fara stop pe frana (becuri arse sau contact pedala defect), sau atunci cand ai probleme la injectie.
Iar "engine fault workshop" inseamna o eroare/defectiune la nivelul motorului.
Dupa diagnoza, vei sti daca e ceva grav, sau nu.
Pana atunci, verifica daca ti se aprind stopurile, cand calci frana.

| ArmandB a răspuns:

Pai daca iti apare martorul cu Bujia Incandescenta impreuna cu o bipaiala si dupa iti da mesaj pe comp>Engine Fault Workshop zici?
Poate sa indice mai multe chesti(de la calitatea motorinei daca ai fost la drum lung, pana la software upgrade)
Dar incearca sa bagi cheia in contact sa auzi primul click, asteapta 2-3 secunde dupa incearca iar. Daca nu merge nici asa iesi din masina, si Inchide dupa Deschide din nou. Si vezi daca iti mai apare. Daca persista incontinuu poate fi semn si de la imobilizatorul coloanei de directei. Ar fii bine sa vezi un service cat de curand.
Sau multe altele.
Ai ceva simptome mai ciudate dupa ce ti-a aparut? Lipsa puteri ceva?

| Catalin2213 explică (pentru ArmandB):

Am rezolvat am mers la Cardinal si nu este nici o problemă trebuie doar sa schimb senzorul

| StoianovToma a răspuns:

Salut am un Tuareg motor 2, 5 și mi se aprinde spirală galbena de la ce?

| StoianovToma a răspuns:

Am aceeași problema și euu la Tuareg