| TrifuSorin a întrebat:

Am un ford transit motor 2.4 tdci an 2008...De cateva zile se aprinde un martor in bord "o roata dintata cu semnu exclamarii in centru" de culoare galbena. Se aprinde dupa 1km-2 de mers, daca opresc motorul si il pornesc dispare. Se reaprinde iar dupa 2km. Tin sa mentionez ca nu este nici.o diferenta la mersul motorului cand se aprinde martorul..nu sunt limitate turatiile, masina are putere, totul merge ok! Stiti cumva ce ar inseamna martorul acela? Multumesc

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai probleme cu transmisia restul stii ce ai de facut numai bani sa ai

| darrio2007 a răspuns:

Probabil presiunea de ulei. Este doar o parere. Poate gresesc. Pune-o pe tester la un service.

| mgtow a răspuns (pentru darrio2007):

Presiunea de ulei vine indicata cu lampa si picatura

| darrio2007 a răspuns (pentru mgtow):

Ok.

| TrifuSorin explică:

As dori un raspuns mai concret daca a mai patit cineva? sincer nu prea m.as duce la tester pentru ca masina se comporta normal, si la service daca n.ai pe cineva de incredere poti sa dai niste bani degeaba...si alta chestie de ce se aprinde martorul numai in mers cateodata dupa 1 minut cateodata chiar dupa 10 min...