| kinder96 a întrebat:

As vrea sa achizitionez un Audi an fabricatie 2010-2013, motor 2.0 tdi 140 cai sau 170 cai.
Imi puteti spune va rog ce probleme au sau daca merita?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți sa mergi la ghici, cum spun niște băieți. Îți spun din experiența, la VW Passat, 2.0 TDI/140 CP, an fabricație 2007, 173.000 km la momentul achiziției, anul achiziției fiind 2014/Iunie, mașina fiind cumpărată personal din Italia, mi s-a părut o mașina super Ok din punct de vedere a puterii pe care o dezvolta motorul. Am venit cu ea pe roti din Italia, am mai mers vreo 50.000 km fără sa am probleme,in timpul asta toate schimburile(ulei,filtru ulei, filtru motorina, filtre polen, filtru aer, debitmetru) la 8.000-9.000 km. La 240.000, aproximativ,in drum spre Bulgaria,aproape de Giurgiu,mi-a cedat lanțul de la pompa de ulei, acel lanț care o angreneaaza, S-a rupt și am rezolvat problema la un service din Bulgaria, Ruse, in 4 zile. Sa precizez ca mașina am dus-o la service in Bulgaria pe platforma. Și am făcut asta pentru ca prețurile sunt aproape jumătate din cât sunt la noi la service-urile bulgare. In fine, am plătit pentru toată distracția 850€, din care 670 piesa adusă pe comanda din Germania, iar 180€ manopera. Peste 3.000-4.000 km m-a lăsat cu fundul in balta turbina, care electronica fiind, era de așteptat sa facă asta. A costat 650 € turbina originala adusă pe comanda și 300 lei manopera, la Bacau. La 260.000 km,cu aproximație, am avut bucuria sa plec de la bacau spre Iași, iar pe la târgul frumos sa mi se aprindă check Engine și sa rămân fără acceleratie. Mers la service, făcut diagnoza, depistat problema. Injector 2 și 3. Set nou injectoare BOSCH, 7.300 lei, 600 lei manopera. Intr-un final am renunțat sa cheltui asemenea sume,pentru ca ajunsesem sa nu mai am nici bani de chirie. Pentru confort recomand cu cea mai mare caldura, pentru fiabilitate, cu aceeași caldura sufleteasca îți spun sa te reorientezi. Eventual, dacă tot Passat îți dorești, ai varianta de 1.9 cu 105 CP. Nu e la fel de sportiva, dar își face treaba cu brio și singura problema de care am auzit e sonda Lambda (400-600 lei) și debitmetrul de aer(200-450 lei), in rest motorina buna și distracție. Îți doresc succes!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat sa precizez ca motorul despre care ti-am vorbit e unul și același cu cel de pe audi dorit de tine. Și scuze pe tru ca am încurcat borcanele și am spus ca îți dorești Passat, e din cauza nervilor provocați de amintiri. In concluzie, 170 CP. Succes!

| Alexandruuu88 a răspuns:

Sincer iti zic, nu mai intreba pe toata lumea! Tu iti cumperi ce iti place, sunt banii tai. Daca ti e iti place ....fiecare isi da cu parerea, depinde cum o nimeresti