| Swagmotherfuckers a întrebat:

Bună TPU, astăzi după ce am parcat masina în garaj, vw golf 4, am vrut sa închid geamul din stânga fata, dintr-o data am auzit un scartâit după când sa se închidă complet am auzit ca și cum s-ar fi spart ceva și o coborât geamul cu totu, ce poate fi macaraua sau motorașele alea, și cam cât ar costa reparația, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Daca a cazut geamul e doar macaraua. una din dezmembrări costa 100 lei +70 lei manopera la service. Cauti pe cineva priceput ca sa nu dai inca 70 lei pe maruncisul ala la service.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ti s-a dus macaraua aia cum zic romanii, adica sunt doara ceva fire de otel si un plastic care tine geamu.Chestia de vina este de fapt acel plastic s-a dus sa cop de caldura de ger etc si se rupe, trece acea sufa prin el.Acum depinde de masina de model, sunt masini la care poti schimba numai acel plastic, aia este f simplu si e un caz fericit, la altele sa nu zic la majoritatea se schimba tot ansamblu ala sufe cu plastic rama sau cum este facut.Chestia este ca mai mult timp iti ia sa desfaci usa sau partea din usa aia din interior si pusu la loc decat sa prinzi ala. Uneori macaraua asta este prinsa in nituri, trebuie taiate alea, alteori este f dificil de desfacut partea asta din usa.Ca sa stii cum stai tu cauti pe Youtube dar in limba engleza how to change window regulator 2004 ford fiesta 1.8... asta este asa un exemplu si vei gasi video cum se face si ceti trebuie, adica ce trebuie sa cumperi, daca este nevoie doara de plasticu ala ce zic eu sau de toata macaraua aia.De ex la audi a6 din 2000-2005 stiu sigur ca se schimba numai plasticul ala si este f simplu si usor de schimbat totu de la usa pana la acel plastic.La audi a4 e jale si sa dai jos partea interioara din usa e dificil,dar daca gasesti video pe Youtube atunci stii ce trebuie sa faci si cum trebuie sa faci.Un sfat ar fi NU CUMPARA MACARA DE LA DEZMABRARI alea sunt coapte, cum am spus aia se strica plasticu ala care tine geamu, cand o sa dai jos o sa iti aduci aminte despre ce vorbesc eu aici, nu se strica cablu ala otelit, nu se rupe ala n-are cum, nici rama sau ce mai are macaraua aia.Am vazut ca zicea cineva du-te la dezmembra, pai ce sa faci sa cumperi una cum ai si tu? Dar na fa cum crezi, eu ti-am spus ce sa faci inainte sa dai banii aiurea. Obligatoriu la astea trebuie luat macara noua sau plasticul ala nou.Pui de la dezmembrari ala e copt de soare de ger de cand sta acolo il pui si dupa stiu si eu cat timp se intampla iara.Motoru ala nu se strica, cel putin rar vezi asa ceva sa se strice motoru ala, el daca da de greu se opreste.In sf vezi tu cum faci.Tu deja spui ca ai golf 4 dar trebuie sa spui anul deci cauti pe Youtube 2005 vw golf 1.8 t window regulator si gasesti video.Ce am scris e exemplu, tu pui anul la masina ta si modelu, nu pui b sau m sau ce mai vad la romani ca vorbesc despre codu la sasiu sau timpenii de genu asta, pui ce este trecut pe masina ca ala e modelu nu B e-uri si alte timpenii.Bafta oricum

| Swagmotherfuckers explică (pentru relian):

Mersi mult pentru ca te-ai oprit din timpul tău și mi-ai răspuns, da macaraua e de vina am fost la mecanic și mâine o sa comand alta încă nu știu sigur cam cât costa dar ce sa faci asta e, vw golf 4 din 2001 am eu, vreau acum sa îmi iau un passat din 2006, oricum mersi mult și te mai aștept cu răspunsuri, numai bine si sănătate happy