| AestheticPerf a întrebat:

Ce parere aveti de Audi A4 din 2009, de 1.8 benzina, 160CP in sase trepte? Mentionez ca ar fi prima mea masina si probabil ca nu voi face deocamdata drumuri tare lungi si la asta ma refer de peste 200-300km. Avand 160CP nu mi se pare chiar asa de mult, dar poate putin peste cat mi-ar trebui si de asta mi frica sa nu o infund sau alte lucruri de acest gen. Si desigur ca ma intereseaza si cat de stricacios este un motor de 1.8 benzica de 160CP pe Audi A4 din 2009 si cat de fiabila este si etc. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Motorul este CDAA sau CDAB.
Daca ii faci distributia la timp (are 3 lanturi), ii pui ulei bun la 15. 000km nu o sa fie probleme.Eu am trecut de 400.000 fara sa umblu la motor sau turbina si este resoftata la 210 cai.
Asigura-te ca nu are consum exagerat de ulei.
Problemele au fost rezolvate in garantie prin inlocuirea pistoanelor.
Definitiv a fost rezolvata pentru masinile fabricate dupa 2012.
Intinzatorul de la lantul de distributie care antreneaza axele cu came are un mic defect de fabricatie.A fost inlocuit tot in garantie dar trebuie sa fii sigur de asta.