| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Ce parere aveti despre masinile electrice? Merita in ziua de azi? Si care considerati ca e cea mai buna masina electrica, sau daca vreti puteti face un top. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cea mai buna este Tesla, are autonomie ca si una pe benzina sau motorina, nu mai stiu exact dar undeva la 3-4 sute de mile, apoi trebuie sa incarci. Tesla e buna la orice capitol, mai buna decat oricare alta masina electrica.Dar si pretul este destul de mare.

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O masina electrică merita daca e o a doua masina a familiei sau daca are autonomie foarte mare. Cred ca Tesla ar fi cea mai bună, desi nu am testat prea multe.
Trebuie luata in calcul insa durata de viata a bateriei, care este de fapt durata de viata a masinii in sine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Merita in anumite conditii... cum ar fi sa stai la casa si eventual sa ai panouri solare. Si daca esti pasionat de calatorii lungi cu masina sa mai ai una de rezerva

| sierra1 a răspuns:

"merită" dacă ai banii - vreo 30-40.000 euro - de dat. Ce vrei să faci cu top-ul cerut?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Părere bună. 2. Merită.

| lpavel a răspuns:

DA! Merita daca nu vrei sa faci drumuri lungi! Pe o raza de 100 km e super buna, daca e peste, atunci nu merita! Pentru raza asta e buna orice masina electrica!

| Sofer a răspuns:

Tesla și merita daca ai bani.

| anonim3247 a răspuns:

Cea mai bună este Tesla.

| AmandinaDragan a răspuns:

Nu, nu merita.

| AmandinaDragan a răspuns:

In oras ai transport in comun si trotinete. Astea sunt mult mai rapide decat orice electrica. Deci iese din ecuatie masina electrica ''de oras''. In afara orasului pentru distante lungi exista Tesla. Dus - intors de la mare 700 de km si a ramas 1/3 din energie. Nu am alimentat intermediar.
Daca ai bani ia Tesla. Daca nu, nu lua nimic.

| suntserios a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Cu ce Tesla ai mers tu 700 km si ti a mai ramas si baterie? hahaha

| AmandinaDragan a răspuns (pentru suntserios):

Da. Exact. Am dat pe ea 65.000 de euro. O am de peste 1 an.

| suntserios a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Tesla Model S dual motor are range declarat de producător aproximativ 600km, deci realist max 550. Asta e modelul de Tesla cu cea mai mare autonomie a bateriei.

Deci te mai întrebat odată cu ce Tesla ai mers tu și ai făcut 700km și a mai rămas baterie 30%? Sau scrii se plictiseala?

| Cavaler001 a răspuns:

Bunahappy
O pissy interesata de masina electrica happy? Suna interesant.
Sa-ti spun parerea mea dupa ce am facut un test drive cu Tesla 3. Simti ca ai ajuns in viitor si n-ai mai vrea sa te intorci. Suspensia este foarte confortabila in ciuda asteptarilor de masina rigida, acceleratia foarte buna, camere peste tot happy, pretul acceptabil comparabil cu alte masini de firma pe benzina/diesel.
Consider ca Tesla X e printre cele mai frumoase masini la ora actuala, cu usile acelea de pe spate care se deschid ca aripile unui vultur si au si senzori sa nu se loveasca de pereti/alte masini ..la deschidere.
Din pacate am inteles ca nu sunt cele mai bune..chiar azi happy
In urma test drive-ului visam si eu la o Tesla, dar dupa ce m-am interesat am inteles ca nu e o afacere buna si ca BMW-ul are sta cel mai bine la electrice, desi imaginea lui e stricata in prezent de multi cocalari.

Un singur argument ar fi de ajuns: unde repari o Tesla in caz de probleme? Te duci cu ea in Austria?
Daca lovesti o Tesla e posibil sa ti-o declare dauna totala.

E ca la telefoanele Google poate: degeaba sunt printre cele mai bune telefoane calitate-pret, daca n-ai service in Romania..si ai astepta sa-l trimita in Germania poate sa-l repare si sa ti-l inapoieze in RO. In timpul acesta ce faci? Stai fara tel happy? Cam asa e si la Tesla.
Cu toate astea, eu mi-am luat un Google Pixel (2nd hand), dar una e pretul de 2000 lei si alta este pretul de peste 30000 euro happy
La BMW ai garantie aici in tara. BMW-ul arata mai bine la interior nu o cutie cu un tv la bord happy Din pacate cel mai accesibil BMW electric (iX1) e vreo 36000 euro cu rabla de 10.000 euro. Nu ar fi diferenta mare fata de Tesla 3 cu rabla (34000).

Ma gandeam sa fac un clasament cu pretul/autonomie, dar trebuie sa tinem seama si de service happy

Poate as merita eu funda, dar nu caut asta, ci sa ajut oamenii sa ia decizii bunewinking

| Cavaler001 a răspuns (pentru Cavaler001):

Cica exista service Tesla in Bucuresti vis-a-vis de targul Vitan blushing

| BeingSelfless a răspuns:

Se merită dacă orașul sau județul în care stai are stații de încărcare electrică. Dacă da, merită, dar totuși verifică ce posibilități și modalități de service mecanic sunt în zona ta, pentru mașinile electrice.

| Celula44 a răspuns:

Nu, nu prea merita. sa ii luam pe astia cu dacia spring, multi cauta sa scape de ea. daca sa zicem stai in alt oras si vrei si tu sa mergi la mare trebuie sa te opresti la fiecare aprox 150km sa o incarci si iti dai seama ca e un timp pierdut in plus.
dar daca vrei masina de plimbat doar prin oras, de ce nu

| alexilie78 a răspuns:

Pentru oras merita dar la drumuri lungi eu nu as pleca cu ea