| TsonPing a întrebat:

Ce spuneți credeți ca este o problema daca nu am indicele de viteză la anvelope ca in talon?
De exemplu acum 2 zile am echipat niste anvelope 205/55 R16 92 Y eu in cartea mașini am 205/55 R16 91 V.
Suporta cateva kg in plus si viteza de testare e pana la 300km(Y).
Ce spuneti, sa fie vreo problema?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Odata ce ai dimensiunea anvelopelor corespunzatoare nu vei avea probleme, mai ales ca indicele de viteza este mai mare decat cel din talon, daca il aveai mai mic atunci reprezenta un pericol deoarece la o viteza mai mare decat cea suportata de anvelope acestea se pot deteriora cauzand accidente. Cu anvelopele alea nu pui in pericol pe nimeni, respecti dimensiunile din talon, nu vad de ce ar fi o problema.

| TsonPing explică (pentru RB26DETT):

Tot asa m-am gandit si eu, e un indice de sarcina +viteza mai mare de ce sa fie o problema, marimea anvelopelor am respectat-o 100% 205/55R16 doar acești 2 indici sunt mai mari 91 V am eu si anvelopele sunt 94 Y (Michelin Pilot Sport 4).
Iti multumesc.

1 răspuns: