| SLexuS a întrebat:

In talon la alte anvelope am 195/50 r15 82t, pana acum aveam numai de 14 si m-am decis sa pun de 15 insa problema este ca nu gasesc deloc cu indicele 82t, aceste anvelope stie cineva ce pot face

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti pune orice anvelope superioare, adica cu indice de greutate mai mare decat 82 si cu indice de viteza U, H, V, ZR W, Y.
Pentru anvelopele de iarna se acceptă si un indice de viteza inferior, respectiv S.
Atentie, acestea sunt norme legale, nu funcționează dupa viteza cu care circuli tu. Asta bineînțeles, daca vrei sa fii in regulă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu gasesti cu T, dar cu siguranta vei gasi cu H, V si alte indice superioare T-ului.
Cauti un tabel in genul celui din link, si iei anvelope bune pentru masina ta.
T-ul inseamna pana la 190km/h, iar pe piata vei gasi foarte multe H, adica pana la 210km/h, ceea ce este suficient.
https://www.vadrexim.ro/poze/articol/Indice-viteza-anvelope.jpg

| relian a răspuns:

82T arata ca acel cauciuc poate cara o greutate X pana la o viteza de 190 km /h fara probleme.

T arata viteza maxima la care poate rula acel cauciuc, in cazul T=190KM/H
82, arata greutatea ce o poate cara acel cauciuc la viteza maxima de 190km/h, in cazul tau 82=475kg

Daca aduni toate cele 4 roti, obtii o valoare de aproximativ 2 tone. Tu stii ce masina ai, cauti undeva un stiker si acolo scrie cam cita greutate poate avea masina maxim cu tot cu incarcatura, pasageri, ce or fi.
Daca masina ta are maxim 2 tone incarcata la max, atunci toate bune, cu acele cauciucri mergi fara probleme cu pana la 190 km/h incarcat maxim.

De regula cele mai bune is cele cu indicele ala de V91, V arata ca poti circula cu max 240 km/h si 91 arata greutatea ce o poate duce acele cauciucuri la viteza aia, adica undeva la 2400 kg.

Asa ca si viteza, e bun si T cine merge cu 240 km/h, sa fim seriosi. Dar cu cit cauciucu duce mai mutl si la viteza mai mare, cu atit este mai bun, dar si mai scump.

Asa ca la tine, cauta ca valoarea aia, cifra aia 82, sa fie nitel mai mare, ori tot 82 sau mai mare, nu mai mica.
T lasa-l asa e bun si ala cum am spus, nu mergi tu nici cu 190 laughing

| SLexuS explică (pentru relian):

Ma refeream ca nu gasesc pe net cauciucuri cu indicele t

| relian a răspuns (pentru SLexuS):

Atunci ia H sau V, vad ti-a spus si turbina, dar te vor costa mai mult decat cele T.
Daca vrei ieftine, ia S, desi cel mai bine, este sa folosesti ce spune fabricantu masinii, iar daca nu gasesti, ia urmatoarea categorie, dar in sus, nu in jos.
Pina la urma is niste cauciucuri, oricum la voi in RO umblati cu 7 rinduri de roti laughing de vara, de iarna, cine stie ce o sa va mai puna aia sa faceti.
Normal este sa pui cauciucuri, umbli cu alea pana se duc, apoi pui altele.
Nu sa vina politia si mai stiu eu cine, stai ca nu-s de iarna, nu-s bune laughing Unde sunt eu, nu te obliga legea, nu te obliga nimeni sa pui cauciucuri, asa cum se practica in RO. Si pe aici is cauciucuri de vara, de iarna, all season, dar omu pune odata si cand so rupe, atunci le schimba laughing nu te controleaza nimeni ce cauciucuri ai, nici legea nici nimeni, poti sa ai cauciucuri varza, netede ca pe masa, nu se leaga nimeni de tine.Inspectuia tehnica nici nu are asta in verificari, nu-i intereseaza.

Daca nu gasesti pe net cauciuc ce spui tu, atunci cumpara de la magazin.
Sincer eu nu as cumpara cauciucri de pe net, cine stie ce rebuturi mai cumperi, sau branduri de astea ale nimanui laughing.
Vrei sa ai cauciucuri bune, atunci cumperi ceva de brand cunoscut, restul is alte alea, dar acum fiecare cu ce poate, cu cei place, etc.