| AestheticPerf a întrebat:

Consuma mult si este fiabil un Ford Focus 3 Sedan de 1.6 benzina 2011 ( sau si 2010/2011 sau mai nou)? Mentionez daca aleg varianta asta va fi prima mea masina si de aceea aleg un motor mai mic ca vreau sa ma obisnuiesc cu condusul si drumuri lungi, gen peste vreo 200-300km nu cred ca voi face chiar asa curand. FUNDAbig grin

Răspuns Câştigător
| danandrei1 a răspuns:

Iti recomand benzina ca motoarele sunt mai simple si se defecteaza mai greu. Service-urile auto sunt pline de masini diesel, unde multe piese pot cadea si reparatia/intretinerea e scumpa.

Chiar daca consumul e mai ridicat, benzinarele sunt mai confortabile. Pt inceput 1.6 benzina mi se pare f ok iar o masina ca ford pentru incepator este ideala, intretinerea este ieftina si mi se par masini rezistente si robuste.

Poti cauta si pe forumuri de specialitate problemele specifice ei, dar piesele cu siguranta nu sunt scumpe.

| AestheticPerf explică (pentru danandrei1):

Multumesc foarte mult. Si ce parere ai de un Audi A4 din 2009 de 1.8 cu 160CP, tot benzina in 6 trepte avand in vedere tot aceeasi lucruri ca ar fi prima masina si ca nu voi face deocamdata drumuri chiar asa de lungi peste 200-300km. 160CP ma gandesc ca nu sunt chiar asa de multi, dar poate putin peste cat mi-ar trebui si nu as vrea sa o infund sau alte lucruri din astea. Ce parere ai?

1 răspuns: