| Popovici_Sorin_1990 a întrebat:

Buna TPU.Dau funda. Urgent.
Am un ATV 125 și i-am schimbat întinzătorul de la distribuție.
Acum da scânteie dar nu pornește și arunca benzina prin pufaieli pe la filtru de aer și bujie

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai dereglat axul cu came față de arborele motor. Felicitări.
Mergi cu el la un service, să-l repună la punct ca lumea.

| Popovici_Sorin_1990 explică (pentru mihai69):

Axul e pus la semne nu e dereglat

| mihai69 a răspuns (pentru Popovici_Sorin_1990):

Mi se pare ciudat că spui că „pufăie" pe la filtrul de aer. Asta înseamnă că e deschisă calea de admisie în timp ce amestecul din cilindru este comprimat - normal e ca acea supapă să fie deschisă după evacuare, în timpul admisiei (să tragă aer, nu să sufle).
De asta am spus că e dată peste cap.
În plus, dacă „răsuflă" și pe la bujie, aia în mod clar nu e bine strânsă.
Așadar, cred în continuare că trebuie reparată de un mecanic autorizat și calificat.

| Popovici_Sorin_1990 explică (pentru mihai69):

Cand dau bujia sufla

| mihai69 a răspuns (pentru Popovici_Sorin_1990):

No comment...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu siguranta ai gresit pozitia, sau cum zic mecanicii, nu ai "tras-o la punct".
Ia si verifica mosnegeste PMS, sa coincida cu ambele supape inchise, si scanteia.
Daca ti se pare ca am vorbit chineza, inseamna ca nu ai ce-ti baga mainile intr-un motor.

| George199999 a răspuns:

Îi vine prea multă benzina, pufaielile alea sunt un fel de rateuri. Umblă la carburator