| Catalin_Lacatus_1999 a întrebat:

de cate clase ai nevoie pentru scoala de soferi? dau FUNDA.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu prevede conditii de studii pentru obtinerea permisului de conducere, important este sa stii citi si scrie si pentru asta cred ca sunt destule si 8 clase, daca nu si mai putine.

8 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

Din cate stiu eu, nu-ti trebuie nici macar o clasa. Acum 3 ani cand am luat eu permisul, erau unii acolo care nici nu stiau sa citeasca si nu cred ca au fost vreodata la scoala.

| Anapanda a răspuns:

Conform Strategiei pentru siguranta rutiera 2016 – 2020, se va impune finalizarea invatamantului minim obligatoriu, care, conform legii educatiei, este de 10 clase. Strategia pentru siguranta rutiera nu a fost inca aprobata in Parlament, insa, odata cu aprobarea ei, raspunsul la intrebarea in legatura cu cate clase tebuie sa ai pentru scoala de soferi va fi clar: 10 clase! In viitorul apropiat, cei care nu vor avea 10 clase nu se vor putea inscrie la examenul auto.

| Kely2820 a răspuns:

Din câte am înțeles eu se va da legea ca trebuie sa ai cel puțin 12 clase

| suntserios a răspuns (pentru Kely2820):

Pe asta cu 12 clase de unde ai scos-o?

| CristianAndrei16 a răspuns:

Momentat stiu ca 8 clase dar dupa ce va fi aprobata legea cu 10 clase, fara 10 nu faci nimic

| suntserios a răspuns (pentru CristianAndrei16):

Ce imi mai plac raspunsurile astea, dupa ce deja au zis vreo 4 oamenii ca nu e nicio restrictie si nu scrie nici in vreo lege trebuie sa vina cineva si sa zica 8 clase...

| ziftode a răspuns (pentru CristianAndrei16):

Si eu sunt curios, DE UNDE STII TU?
ai fost la examen si a trebuit sa prezinti dovezi de scoala?
ai un link cu legea?

| Ingridutz99 a răspuns:

Nu conteaza. Terebuie sa ai minim 18 ani