| Confused295 a întrebat:

de curând mi-a fost suspendat permisul, mi-a venit o hârtie acasă in care scrie ca am permisul suspendat pentru 30 de zile. ce se poate întâmpla daca nu predau permisul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.103 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(6) În cazurile prevăzute la alin. (1), contravenientul este obligat să se prezinte la unitatea de poliţie pe raza căreia domiciliază sau îşi are reşedinţa în sensul art. 23^1 alin. (2) ori, după caz, locuieşte, în situaţia persoanelor aflate la studii în România, în termen de 5 zile de la primirea înştiinţării scrise, pentru a preda permisul de conducere.
  (7) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (6), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, prevăzută la alin. (1) lit. a) şi b)."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti mai da 30 zile si oricum e ca si suspendat, deci e infractiune sa conduci dupa ce ai primit instiintarea

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bai, cand va vad, imi pare rau ca ne permitem toti masini.
De unde veniti, fratilor, atat de cocalari? Habar n-aveti pe ce legislatie ati primit permisul, nici nu stiti ce obligatii aveti, aveti impresia ca tot ce vi se intampla e un abuz al politiei.
Permisul tau e suspendat. Hartia ai primit-o cu recomandare, deci s-a semnat pentru ea. Daca esti surprins in trafic, ramai fara permis, si ti se face dosar penal.
Te crezi destept? Vezi ca majoritatea desteptilor de genul asta, ajung sa plateasca amenzi de mii de lei, in loc de cateva sute.
Iar soferii cu minte, care cunosc legislatia si respecta agentii de politie, poate incalca legea de mai multe ori, si scapa mai curati. Fiecare cum poate, si dupa cat il duce capul!

| Confused295 explică:

Si dupa celelalte 30 de zile am din nou voie sa conduc sau imi majorează iar pedeapsa?
vrum vrum, am pus întrebarea asta ptc nu sunt in tara, e plin de cocalari ca tine peste tot, care in loc sa ajute comentează