| K9pInKuTzZaThA a întrebat:

Buna Ziua! Am si eu o intrebare, mi s-a suspendat permisul de conducere, pe o perioada de 30 de zile. Si pentru ca nu m-am prezentat sa il predau, mi s-a prelungit cu inca 30 de zile. Momentan, il am la mine deoarece am fost plecat din tara. In curand se implinesc cele 60 de zile. Cum trebuie sa procedez? Il mai predau sau nu? Astept un raspuns urgent.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Zilele de suspendare se socotesc de la data cand ai predat permisul de conducere, conform art.209 din Regulamentul aprobat prin HG nr. 1391/2006. Du-te si preda-l cat mai repede si poti face cerere de anulare a majorarii de 30 zile. Citez prevederile legale aratate:
"(3) Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule opereaza in ziua urmatoare celei in care a fost predat permisul de conducere sau, dupa caz, a expirat termenul de predare a acestuia.
(4) In cazul in care titularul permisului de conducere nu se prezinta la politie in termenul prevazut la alin. (1), perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule se majoreaza, de drept, cu 30 de zile.
(5) In situatia in care titularul permisului de conducere face dovada imposibilitatii prezentarii la politie in termenul de 5 zile de la primirea instiintarii scrise, perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule dispusa potrivit alin. (4) se anuleaza."
Numai bine!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca se implinesc 60 de zile nu mai trebuie sa il predai dar trebuie sa treci pe la sectia de politie si sa spui problema, daca nu treci pe la ei cand te mai opreste in trafic vor vedea ca ai avut permisul suspendat si nu ai trecut la politie sa dai parte.

| SebySZ a răspuns:

Nu mai trebuie sa il predai dar trebuie sa te prezinti la postul de politie