| Ion091831 a întrebat:

Azi am fost prins cu permisul de conducere suspendat, am avut permisul suspendat pentru 30 zile, azi m-au oprit, mi-au cerut actele, după care am mers la poliție, îmi poate spune cineva cât durează? Ce se întâmpla? Mai primesc permisul după? Cât de grav este etc. Mulțumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta este infractiunea prevazuta de art.335, alin.(2) Cod penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Avand in vedere aceasta prevedere vei avea dosar penal si poti fi condamnat penal la pedeapsa inchisorii sau amenzii penale.
De asemenea, daca esti condamnat definitiv, permisul de conducere iti va fi anulat, conform OUG 195/2002, rep. in 200, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;"
Dupa executarea condamnarii vei putea sustine o noua examinare pentru obtinerea permisului de conducere dupa o perioada de 6 luni sau un an, in functie de condamnare.

| darrio2007 a răspuns:

Poti ajunge dupa gratii sau amenda penală.

| Violleta2022 a răspuns:

Treaba este foarte grava, mai ales ca aveai deja permisul suspendat, dar ai continuat sa faci ilegalitati.
Un judecator te poate condamna cu usurinta la 6 luni de inchisoare pentru asa ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu ar cam trebui sa stii ca e de dosar penal?

| flixbuster a răspuns:

Iti vor da permisul inapoi cu scuzele de rigoare ca te-au inoportunat. Probabil vei primi si o despagubire care iti va fi platita din salariile politistilor care te-au tot sicanat oprindu-te in trafic cand tu aveai treaba mare altundeva.