| ANONIMANON a întrebat:

Iarna folositi la masina antigel pur sau combinat cu apa distilata? Si vara ce folositi doar apa distilata sau combinata cu antigel?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Antigelul din comert gata preparat. Si cine sta sa schimbe lichidul vara?

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Se foloseste normal doar antigel crud atat vara cat si iarna. pompa de apa isi face ungerea mult mai bine cu antigel si este si anti coroziv deci pompa de apa va tine mai mult. sfatul meu este sa folosesti un antigel care are de la -40 la +120 C. nu baga apa nici vara pentru ca apa este coroziva iar lichidul de racire apa antigel nu are rolul doar de a raci motorul si dea incalzi mai repede uleiul acestuia. asa ca sfatul meu este sa folosesti un antigel crud de -40 pana la +120 nu e chiar eftin dar il ti in masina vreo 2 ani

| BeBeRHv a răspuns:

Antigel gata diluat -35 de grade si vara apa simpla.