| AlexGG a întrebat:

Sautre TPU! Am si eu o problema, am pus antigel la mașină dar din cauza ca nu am găsit apa distilata am pus apa carbogazoasa, este o problema?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bă, esti nebun! Apa carbogazoasa e totuna cu apa distilată? Contine bioxid de carbon. Si poate face gaze in instalatie, ca in stomacul tau cand bei.
A zis bine Panamax. Asta cu apa e cea mai mica problema a ta.

| Baddboy a răspuns:

Dai tot jos si pui antigel si apa distilata!

| DragoStefaN a răspuns:

Nu e nici o problema, o sa inceapa sa ragaie de cateva ori, cand face asta ridic-o pe umar si bate-o pe spate pana da totul afara.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Apa 'distilata' se numeste acum "apa demineralizata", iar tu ai pus apa minerala. Cam cat de bine crezi ca ai facut?
Dar lasand teoriile la o parte, ideea este sa nu existe calcar sau alte pietre in apa. Iar apa carbogazoasa imbuteliata, este purificata. Deci nu o sa ai probleme.
Trebuia sa pui apa plata, ca asta carbogazoasa va forma bule multa vreme, iar acestea scad eficienta racirii.
Daca observi probleme, schimba urgent amestecul.
Iar cat timp lasi masina parcata, desfa busonul vasului de expansiune, sa iasa gazul din apa, altfel pastrezi apa carbogazoasa, si ai racire plina de gaz. Poti strica chiulasa/arde garnitura, cu asta.
Pe viitor, nu te mai apuca de mecanica, ca e mai scump sa inveti din greseli.

| anonimg a răspuns:

"De multe ori, soferii sunt tentati ca in loc de antigel sa foloseasca apa de la robinet. Aceasta nu este o solutie, intrucat apa poate cauza diverse probleme. Amintim aici scurgerile la sistemul de etansare, racirea greoaie a motorului si lipsa lubrifierii."
Sursa: https://www.auto-bild.ro/......42087.html

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimg):

„Destept" si ăsta care a scris articolul. Cum adica sa folosesti apă de la robinet in loc de antigel? Dar nu mă miră, referitor la ăsta care a pus intrebarea. Apa e una antigelul e alta. Ca se folosesc impreuna, in doze precise, e altceva.

| anonimg a răspuns (pentru darrio2007):

Păi cel care a scris articolul nu încurajează înlocuirea apei distilate cu apa plată sau de altă natură. Chiar el spune ca apa poate cauza diferite probleme.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimg):

Unele tipuri de antigel se dilueaza intr-o anumita proportie cu apa. Altele sunt deja diluate.
Dar el scrie că: „soferii sunt tentati ca in loc de antigel sa foloseasca apa de la robinet. Aceasta nu este o solutie, intrucat apa poate cauza diverse probleme".
Problemele se stiu. Apa ingheata la 0 grade.
Putea scrie ca e total gresit sa faci asta.

| Crackman a răspuns:

Ba... pune antigel ca de aia exista. Daca si temperatura sub 0 o sa razi cu lacrimi

| darrio2007 a răspuns (pentru Crackman):

A pus antigel dar trebuie diluat cu apa. El stie ce o fi luat.

| Panamax a răspuns:

Ai mai multe probleme.
Asta cu apa este cea mai mica.