| vladeusebiu1395 a întrebat:

Salut sunt nou in domeniul auto mi-am luat permisu de 2 saptamani si vreau sa stiu si eu cum e cu antigelul la masina.Cum se pune antigelul-cat apa distilata cat antigel.Antigelul trebuie folosit doar iarna si vara sa il scot? sau pot sa il las.Antigelul difera de la masina la masina? Eu am o Laguna 2 Oricum ma voi duce la un srvice sau reprezentanta dar vreau sa am si eu ceva habar, multumesc.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De obicei scrie pe antigel cum trebuie combinat. Exista in comert si neconcentrat, nu faci decat sa il pui in radiator si gata. si da il lasi si vara acolo

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

Da ce Renaultul Laguna e Dacie sa pui in radiator?laughing

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

De obicei scrie pe sticla cum trebuie sa il diluezi, dar pentru a nu avea probleme trebuie sa il verifici cu un tester de antigel sa vezi la ce temperatura rezista, si da il poti lasa linistit pe timp de vara, mai rau e daca lasi apa iarna ca risti sa provoci mari avarii motorului.

| Maior_Adrian_1988 a răspuns:

In general unu la unu si da antigelul se tine in motor indiferent de anotimp pentru a proteja pompa de apa