| AestheticPerf a întrebat:

Masina Opel Frontera este fiabila? 2.2 diesel sau benzina, nu sunt documentat despre modelul asta din 2001-2004, cu reductor, vreau sa fac plimbari pe terenuri mai accidentate, dealuri etc, nu OFF-ROAD intens si as vrea sa stiu daca e o masina problematica sau nu. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asta as vrea sa aflu si eu thinking
Se aud multe zvonuri despre ea:
-de rau de la dobitocii care nu au avut niciodata un Opel
-de bine de la posesorii de Opel Astra, care tot nu au legatura cu Frontera 2.2

Daca e motorul 2. 2dti, stiu cate ceva despre el de la Vectra C, trage ok, rezista in timp, dar in anumite circumstante pot aparea probleme cu ungerea, si se poate rupe vibrochenul. Asta nu ar fi o mare paguba, motoare din alea sunt cu camioanele pe la dezmembrari, cu 1000 de lei il ai pus pe masina si pornit. A doua parte mai slaba este pompa de injectie Bosch VP, la care mai cedeaza partea electronica, dar se repara rapid.
Masina nu este problematica, stiu posesori fericiti de Frontera, doar ca am impresia ca nu se compara cu Mitsubishi sau Toyota; aia au tractiuni mult mai bune, si motoare mai potente.
Din ce am vazut pe Youtube, tractiunea Fronterei nu e foarte adaptata off-roadului extrem, e ceva banal. Pe drept am vazut ca fuge misto, nu e o masina greoaie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Motor 2.2 direct este pe benzina, are parca 150cp, si injectie directa, de presiune mai ridicata. Mai erau probleme uneori cu pompele de injectie, dar nu generalizat, in schimb erau laudate pentru putere.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cauta in Youtube recenzii in engleza, cu subtitrari daca nu intelegi engleza