| aaaandreiiiiaaaapostollll a întrebat:

Buna TPU! Sunt interesat sa cumpăr un VW Passat B6 1.9tdi și voiam sa știu de la foști/actuali proprietari ce probleme au avut, care este costul pieselor, consumul real în oraș etc. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu am avut, au clientii mei.
Problemele sunt cam asa:
1. turbina - de la condus subturat, multora li se blocheaza geometria, apoi nu mai functioneaza limitarea de boost. Masina intra in limp mode la 120-140km/h, iar la accelerari depaseste mult valorile normale, lucru care duce la autodistrugere.
2. etrierele de pe spate, partea franei de mana. Se tocesc pinioanele motoraselor, si/sau se blocheaza mecanismul franei de mana, iar masina ramane blocata acolo unde ai oprit-o, pana cand i se face mila unui mecanic, si vine sa ti-o deblocheze, cu un cric si un T40. Schimbi motorasul cu unul aftermarket la 400 de lei, iar in 3 luni revine problema.
3. rugina - probabil ai vazut deja o groaza de b6 ruginite ca o Dacie 1310 dintr-un lot prost; de vina poate sunt si proprietarii, ca nu le tin curate, ori le-au tamponat si le-au reparat ieftin, dar e clar ca modelul nu se poate compara cu generatia anterioara de Passat/VAG.
4. instalatia electrica de proasta calitate - atat la Golf, cat si la Jetta si Passat b6, au aparut multe cablaje intrerupte din fabrica, care au inceput sa faca probleme (grave) inclusiv in garantie. Probleme foarte greu de depistat, mai ales in reprezentante, unde nu prea au meseriasi (vorbesc de Romania).

Cam astea sunt problemele concrete, in rest poate fi o masina decenta. Bineinteles, exista multe in stare foarte ok, cu proprietari foarte multumiti.
Parerea mea este ca e aproape decenta, nicidecum buna. 1.9 TDI - 105cp e o parnaie pe roti, abia trage intre 2000 si 3500rpm, iar stabilitatea e slaba, pentru o masina cu suspensie independenta.
Nu recomand asemenea tarabe.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. In general sunt masini ok dar din ce stiu eu cam au probleme pe partea de electronica si mai si ruginesc. Nu e ceva horror la ele dar sigur exista si masini mai fiabile. Personal cred ca motorul 1.9 TDI 105cp e cam putin pentru asa masina. La Passat B6 mult mai potrivit e cel de 2.0 TDI 140cp dar acestea au probleme comparativ cu cel 1.9. Eu m-as orienta la un golf 5/ jetta pentru motorul 1.9 TDI.

| DataSoft a răspuns:

Probleme nu prea au, sunt foarte fiabile. Consumabile schimbate la timp si cam atât. Consumul este undeva pe la 7-8 in oraș și 4.8 - 6 în afara localității în funcție de cum o calci. Dețin un b6 de 5 ani și sunt foarte mulțumit de el