| Aurel812 a întrebat:

Am cumparat de curand un Seat Ibiza, motor de 1400 cmc, pe benzina, cu carburator, din 1996. Nu sunt lamurit cat consuma. Are cineva idee? Eu ma ghidez dupa indicatorul de benzina. Acum imi consuma 5-6%, acum imi ia 10%. In oras. Conteaza cumva si benzina? Alimentez numai de la OMV si Rompetrol. Poate e cineva care are aceeasi masina, sau a avut.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| nelutypo a răspuns:

Www.consomo.ro

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Indicatorul de benzina este absolut orientativ. Consumul real se calculeaza de la plin la plin sau de la gol la gol. Adica faci plinul, notezi kilometrajul, iar dupa ce parcurgi cat mai multi km faci plinul din nou. Cantitatea alimentata la al doilea plin reprezinta cantitatea de benzina consumata pentru a parcurge diferenta de kilometri dintre cele doua plinuri, iar mai departe e matematica elementara (regula de trei simpla).
Calculul de la gol la gol este si mai precis, insa trebuie sa porti dupa tine o rezerva de benzina suficienta si bine masurata. Mergi cu masina pana ramai in pana, moment in care alimentezi cu rezerva (sa zicem 20l) si notezi kilometrajul. La urmatoare alimentare pui din nou o anumita cantitate de benzina in rezervor (sa zicem 40l) si iti pregatesti din nou o rezerva. Mergi pana ramai din nou in pana, faci diferenta de km intre cele doua pene si stii cata benzina ai consumat pe aceasta distanta (in exemplul dat 60l). Aplici din nou regula de trei simpla si afli consumul la 100 km.
Media astfel calculata va fi cu atat mai precisa cu cat distanta parcursa va fi mai lunga. Notand fiecare alimentare intr-un carnetel, poti determina un consum mediu foarte precis dupa 1000, 5000 sau chiar 10000 de km.

| katala a răspuns:

Sigur ca mai conteaza si benzina.
dar mai e o vorba : nu incerca sa stabilesti consumul in oras! De ce? Pentru ca niciodata nu intalnesti aceleasi conditii de trafic (semafoare, treceri de pietoni, ambuteiaje, etc). Daca vrei sa vezi cat consuma, fa-i consumul in afara orasului; in oras niciodata nu-ti va da acelasi consum de doua ori!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matematic este cel mai ok. Conteaza benzina (evita Lukoil )
1 Faci plinul masinii
2 Notezi km parcursi in 5 zile, sa zicem 70 km
3 Dupa care alim, vor intra pana la plin sa zicem 5 litri
4Faci calculul la consum 100km/x(consumul)=70(km parcursi)/5litri
100*5=70*X >>>500=70x adica 500/70=7,14 consum
modifici datele cu ale tale si iti da happy