| sofiaaaa001 a întrebat:

Buna TPU, voi incepe curand scoala de soferi, ce sfaturi imi puteti da si la ce sa ma astept? Cum a fost experienta voastra la examen? Mi-ar placea sa aflu in special de la cei care au sustinut examenul in Bucuresti.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| senna321321 a răspuns:

Buna, nu am sustinut examenul in Bucuresti dar sper ca te pot ajuta, deci :
in primul rand, eu am fost la toate orele de legislatie pana am dat sala, eram atent la ce explica profesorul si la final dadeam test cu el ( chestionare) el le corecta( recomand sa o faci ajuta mult);
in al 2 lea rand, recomand sa citesti caretea aia, nu e foarte groasa si nu mori daca o citesti ( eu am citit-o de 3 ori );
in al 3 lea rand, recomand sa faci cat mai multe chestionare, pe telefon, pe hartie etc ( dar nu te suprasolicita );
in al 4 lea rand, la orele de conducere sa mergi fresh si fara emotii, instructorul are si el pedale deci nu se poate intampla nu stiu ce nenorocire;
in al 5 lea rand, daca nu esti sigura ca te vei descurca la proba practica poti cere niste ore suplimentare;
in al 6 lea rand, mare ATENTIE LA ORELE DE CONDUS acolo pui in prtactica toata teoria;
in al 7 rand, la examen atentie maxima la trecerile de pietoni, intersectii, sensuri giratorii;

eu personal am luat din prima, sala cu 24, examenul practic cu 15, conduc de 4 ani zilnic
eu asa am reusit sper ca te am ajutat

| sofiaaaa001 explică (pentru senna321321):

Multumesc! voi lua in considerare sfaturile tale!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

B l.am facut in Spania destul de usor la 17 ani am dat examenul scris si la 18 condusul. Dimineata cu ploaie si cam rece am trecut cu bine, proba scrisa destul de lejera fara batai de cap. Restul C CE DE in RO. La invatat pentru B iti fac aia capu calendar cu codul rutier prea complexa treaba dar exista e-drpciv.ro numai bun de invatat

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, eu am invatat asa:
Am citit cartea cap-coada de 2 ori, am facut aproape toate orele de legislatie, am facut tot mediul de invatare online de pe scoalarutiera.ro, iar apoi pana la sala am facut doar chestionare.
Iar orele de conducere facute toate.

Trebuie sa fii atent la legislatie si la orele de condus, e foarte important daca vrei sa promovezi examenele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tre' să ai noroc și bani de aruncat.

| Ron12 a răspuns:

Neaparat trebuie sa iei lectii de la mine. Si de sofat.