| Hyden a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar o motocicleta aprilia rs 125 (am 17 ani). Problema e ca eu sunt din Botosani si nu gasesc nici un anunt in judet.Cum as putea cumpara una din alt judet? Cat de mult dureaza crearea unui contract vanzare-cumparare? Si ce mod de a o transporta exista? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AliLina2 a răspuns:

Salut,cauta pe tocmai.ro la judetele vecine cu Botosani(ti-am dat eu linkul mai jos cu tot cu motociclete Aprilia RS 125)..CVC se poate face si doar intre tine si vanzator, scris de mana, dar ai nevoie de inca (minim) 2 martori, cu datele lor, serie si numar CI trecute pe contract. Cel putin asa era acum cativa ani, cu minim 2 martori.
Trebuie sa contina datele voastre, ale martorilor, obiectul vanzarii, pretul, data si semnaturile... eventual si alte mentiuni, daca ai.Gasesti pe net diverse modele de contracte pentru imobile (imobil nu se refera doar la casa/apartament, ci si la auto si moto). Evident, stampila nu exista... nu e nevoie de asa ceva.
Dar cel mai simplu e sa te duci la un birou care se ocupa cu asa ceva, au modele tipizate, le fac rapid si fara batai de cap, pentru 10-20 lei.
Luni am facut si eu CVC pentru moto, totalul a fost de 48 lei parca, cu tot cu dosarele facute pentru radiere/inmatriculare la fiscal. Mult... putin... nu ne-am batut capul, in 15 min a fost totul gata.
Transportul:fii atent, scrii pe net, tractari rapide Suceava(de exemplu)..adica scrii tractari rapide si orasul de unde vrei sa iti cumperi motocicleta iar pe pagina lor iti vor da 2-3 numere de telefon si gata treaba..Mult succes!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Contractul il faci pe loc, avand in vedere ca nu ai permis o transporti pe o platforma

| Hyden explică (pentru suntserios):

Am permis categoria A1