| Chez0nz a întrebat:

vreau sa-mi trec masina pe GPL am un Audi A6C6 2.0 TDI, am auzit ca se poate trece si diesel-ul pe GPL. Unde trebuie sa merg si cam cat ar costa cu aproximatie.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista mai nou si pentru diesel. Investitia e de peste 1000euro si daca tu nu iti permiti consumul de diesel nu vad cum ti ai permite investitia in gpl. Sau faci 30. 000km an sa se justifice?

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un 2.0 TDI ingrijit, mananca undeva pe la 7% in regim mixt, fara grija consumului (si inca 2% de ulei, dar astia nu ii rezolvi cu GPL).
Chiar ti se pare mult? De ce ai umbla cu butelia dupa tine, daca deja ai consum de Polo?

regis
| regis a răspuns:

Din cate am înțeles, nu exista nici un montator autorizat in Romania. Instalații exista, sunt diferite puțin de cele pe benzina, motorul funcționând pe un amestec motorina+GPL, care optimizează arderile. Pe lângă economia de bani ( mai mica decât la benzinare) beneficiezi si de un spor de putere.