| Chez0nz a întrebat:

vreau sa-mi trec masina pe GPL am un Audi A6C6 2.0 TDI, am auzit ca se poate trece si diesel-ul pe GPL. Unde trebuie sa merg si cam cat ar costa cu aproximatie.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din cate am înțeles, nu exista nici un montator autorizat in Romania. Instalații exista, sunt diferite puțin de cele pe benzina, motorul funcționând pe un amestec motorina+GPL, care optimizează arderile. Pe lângă economia de bani ( mai mica decât la benzinare) beneficiezi si de un spor de putere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista mai nou si pentru diesel. Investitia e de peste 1000euro si daca tu nu iti permiti consumul de diesel nu vad cum ti ai permite investitia in gpl. Sau faci 30. 000km an sa se justifice?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un 2.0 TDI ingrijit, mananca undeva pe la 7% in regim mixt, fara grija consumului (si inca 2% de ulei, dar astia nu ii rezolvi cu GPL).
Chiar ti se pare mult? De ce ai umbla cu butelia dupa tine, daca deja ai consum de Polo?

Răspuns utilizator avertizat