| Chrysstian a întrebat:

vreau sa stiu care masina este mai calitativa (fiabila): toyota land cruiser v8 facelift sau mercedes gl 63 amg

Răspuns Câştigător
| WPP a răspuns:

Ambele exista si in variante special concepute pentru diplomati si servicii speciale, blindate si ranforsate. V8 este mai des intalnit in cadrul ambasadelor si agentiilor guvernamentale pe cand Gl63 este folosit mai mult in viata privata a personalitatilor mai pentru imaginea de lux pe care o are Mercedes! Tind sa inclin catre Toyota V8, mi se pare mai impunatoare si avand in vedere ca sunt 2 produse de top ale celor 2 producatori, fiabilitatea nu mi se pare un aspect pe care trebuie sa te bazezi in luarea unei decizii!

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Calitativ Mercedes dar GL nu exista model guvernamental acela este G class. Peste ambele este Land Rover Discovery 4!

| Chrysstian explică (pentru FurtunaDiesel):

Mai exact, de ce?

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Chrysstian):

Durata de viata mai mare, motor mai puternic, cutie din clasa profesionala cu 7 sau chiar 8 trepte in gama de masini de corp diplomatic, piese mai fiabile, piese after market mult mai multe, motor mai echilibrat dinamic si termic, electronica mult mai putina ceea ce este un avantaj in fiabilitate, piese mai ieftine etc.

| relian a răspuns:

Gresit.Cind spui tehnologie mai putina asta nu inseamna si fiabilitatea scazuta.Noi c e facem aici vorbim din pctul de vedere a ce? A masinilor deja folosite a celor stricate, accidentate? Pai normal ca daca strici un Mercedes o sa iti manince zilele dupa pina sa ii dai de cap daca ii poti da tu de cap.Dar asta nu inseamna fiabilitate.Eu consider ca mai fiabil mercedesul pentru cs tehnologia te anunta cind ai probleme, pe cind una asa fara prea multe pe ea nu zice nimci si te trezesti ca meegi fier pe fier si tut tot dai inainte. Apoi nu avem ce compara.Toyota este masina saracului si mercedesul masina bogatului.Asta spune tot.Chiar si lexus daca e tot nu se apropie de Mercedes.Nu exista frate masini ca cele germane asta e clar.Ma urcai in toate masinile si nu stiu dar simti ca esti mai ceva ca cum esti in casa ta intro masina germana.Te urci in Toyota zici ca mergi cu barca.Eu cind merg cu masina vreau sa merg cu o masina nu cu caruta sau ce? Doar nu o folosesti pentru munca.Adica nu cari cu ea legume, fiare etc.Dar fiecaruia cei place.Eu personal am [probat si am vazut mai toate masinile inclusive cele americane ford nu stiu de care raptor magarii povesti si asa mai departe.Cu masinile germane problema e ste sa nu o iei deja stricata sau sa o strici tu ca dupa ala esti.Dar cind vorbim nu trebuie sa comparam masinile din pct de vedere a masinilor uzate.Un mechanic asta iti va zice mereu ia Toyota ca atit stie el sa repare si normal ca el nu stie ce este un OZN adica Mercedes.Mereu oameni se gindesc a stiu sa o repar eu? Sau cit costa piesele si bla bla.Pai deja tu te gindesti ca o sa o strici deja se pare.Cam asa stau lucrurile.Zic eu.Parerea mea.Nus expert dar am mers cu multe masini si am vazut si vad destule zilnic.

| MrSoapte a răspuns:

La fiabilitate, sa mergi 100% pe Toyota Land Cruiser!