| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Vreau și eu să înțeleg ceva : cum se execută corect plecarea de pe loc? Mă refer strict la pedale. Turezi puțin mașina după care dai drumul la ambreiaj sau concomitent în timp ce ridici ambreiajul apeși și accelerația?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Teoria o știi, acum suie-te la volan și exersează

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu turezi inainte.
Eliberezi ambreiajul usor, pana cand simti ca motorul incepe sa impinga masina; ala e momentul in care incepi sa accelerezi usor.
Pentru a intelege functionarea ambreiajului mai bine, e de folos sa faci primele plecari fara acceleratie, ca toate masinile din prezent pot sa plece la relanti, fiind ajutate de ECU. Apoi incepi sa accelerezi la plecari, cum am explicat, pentru a te pune in miscare mai rapid.

| Frank51 a răspuns:

O bagi în drive și apeși accelerația până la maxim happy

| Bariel a răspuns:

Se recomanda sa ajuti cu acceleratia plecarea de pe loc. Apesi amgreiajul, putina acceleratie (1500 ture) si ridici pana in punctul in care se cupleaza transmisia cu motorul. Daca vrei sa faci plecari mai rapide de pe loc apesi mai tare acceleratia in timp ce lasi si restul de ambreiaj

| Ghengbeng18381 a răspuns:

Iti spun eu cum o fac perfect si fără greșeală. Pedala de ambreiaj are un punct în care cuplează, dai drumul pedalei ear când ajungi în acel punct o ții pentru o secunda in plus in a cea poziție simultan turnând puțin motorul ca sa nu moara

| Mivelyn a răspuns:

Intrebarea asta daca o pui si ai deja permis, iti recomand sa iti suni instructorul cu care ai facut orele de condus. Daca nu ai permis o sa inveti astea la orele de condus.

| FirstExplorer252562 a răspuns:

Nu accelerezi inainte!
Pasii sunt urmatorii:
1. Apesi ambreiajul pana la fund
2. Bagi in viteza/treapta/etc 1
3. Incepi sa ridici usor, dar foarte usor ambreiajul. Atentie, acesta difera de la masina la masina. Daca il ridici prea rapid sau brusc, e posibil sa moara motorul, trebuie sa simti masina. Il ridici usor pana vezi ca masina incepe sa se miste putin de pe loc ( daca este diesel, masina pleaca mai usor de pe loc din ambreiaj, daca este benzina, o sa plece foarte putin sau chiar deloc, depinde de masina ).
Daca masina incepe sa trepideze/tremure, inseamna ca ai ridicat prea mult ambreiajul si este nevoie de acceleratie.
4. Cand vezi ca masina se misca de pe loc, calci usor acceleratia. Din nou, trebuie sa simti masina, nu apesi acceleratia pana la fund.
Aici poti sa mai tii ambreiajul apasat pana vezi ca masina se misca si dupa ii dai drumul usor.
5. Cand masina a plecat de pe loc, iei piciorul usor de pe ambreiaj.