| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Faceți-mă și pe mine să înțeleg! La plecarea de pe loc apeși prima oară accelerația după care ridici ambreiajul, nu? Asta după ce apeși până la fund ambreiajul

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu.
Accelerezi atunci cand simti ca ambreiajul isi face treaba (cand se pune in miscare masina).

| Frank51 a răspuns:

Nu. Apeși butonul albastru pe care scrie nitro, înainte să apeși accelerația.

| flixbuster a răspuns:

La scoala de soferi ce te-a invatat instructorul?

| AlexAL275 explică (pentru flixbuster):

Mi-a zis să nu le fac în același timp că nu am atâta experiență.

| flixbuster a răspuns (pentru AlexAL275):

Cel mai usor inveti pornirea de pe loc daca inveti momentul in care ambreiajul ajunge la punctul de lucru. Il aburesti complet pe elev daca ii spui simultan lasi ambreiajul si apesi acceleratia. O sa tureze motorul, o sa bruscheze masina, o sa opreasca motorul. Cel mai bine, la prima lectie de pornire de pe loc, ii spui - nu atinge acceleratia, apesi ambreiajul la fund, bagi viteza 1 (sau marsarier cand invata cu spatele), apoi ridici usor de pe ambreiaj ca sa simti unde cupleaza. Masina va pleca si fara sa atingi acceleratia, in felul asta elevul se obisnuieste cu pozitia ambreiajului la "punctul de lucru" si invata apoi sa porneasca foarte frumos de pe loc accelerand usor dupa ce a adus ambreiajul la punctul de lucru, in acelasi timp eliberand usor ambreiajul. Asa e cel mai scolastic. Varianta cealalta e mai putin indicata - sa turezi aiurea motorul cu transmisia taiata (ambreiaj apasat), in felul asta uzezi si ambreiajul si inveti mai degraba sa pleci cu scartz, periculos, necontrolat, in loc sa inveti sa pornesti cu calm avand situatia sub control. Apoi, cu partea a doua iarasi e mult mai usor, dupa ce ai exersat suficient numai cu ambreiajul si ai invatat sa pornesti frumos, e timpul sa inveti sa uiti putin de el si sa exersezi acceleratia, mergi usor in viteza 1, cu acceleratia usor apasata, ridici de pe acceleratie o mai apesi putin cand simti ca tremura, asta bineinteles intr-un poligon, fara obstacolele si stresul din trafic, ca sa inveti sa lucrezi numai din acceleratie in viteza 1 si cand este necesar sa calci si ambreiajul complet sa nu se opreasca motorul apasand si frana daca este nevoie de oprire completa.

| AlexAL275 explică (pentru flixbuster):

Eu am probleme când trebuie să fac ridic și să apăs concomitent. Zilele trecute am exersat pe un passat 1.9 cu un prieten și țineam ambreiajul la podea după care acceleram până într-o mie după care ridicam încet ambreiajul. E bine și așa?

| flixbuster a răspuns (pentru AlexAL275):

Apesi ambreiaj, bagi in viteza 1. Incepi sa ridici usor de pe ambreiaj si cand simti ca a cuplat (incepe sa miste masina) atunci incepi sa apesi aceeleratia tot usor si continui sa ridici usor de pe ambreiaj. Nu-ti face griji daca nu-ti iese din primele incercari, e normal - de aceea inveti.

| zilog a răspuns:

Sunt unele mașini mai noi care nu pornesc de cât dacă ai apăsat ambreajul până la fund!

Să zicem că e o dacie 1310 Adică o mașină clasică fără calculatoare computere paranoia

Trebuie să dai la automat cu mașina scoasă din viteză și să accelerezi puțin

Motorul pornește
Preventiv ții frâna de mână trasă să nu alunece mașina in față sau în spate la vale

Acum lași frâna de mână jos

Tii ambreajul apăsat până la fund șî bagi in treapta 1 de veteze
ridici ușor ambreazul și concomitent apeși puțin pe pedala de accelerație
mai ridici puțin din ambreaj până când mașina incepe să tremure puțin mai accelerezi și așa încet încet scoți aututurismul din starea de inerție
gata a început să se învârtă roata
acum ai grijă să nu te oprești prea des
de exemplu presimți că o să stai la rosu la semafor de o să îti crescă barbă albă
așa că nu te înfigi să fii la semafor primul ci mergi asa incet incet doar doar o să se faca verde si nici nu trebuie să mirosi basinile masinii din fata ta daca nu te-ai grabit să fii morcov in fundul ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine instructorul ma pune sa ridic usor piciorul de pe ambreiaj, apoi sa accelerez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai ridici putin ambreiajul, asta o sa faca masina sa porneasca de pe loc foarte incet, cand esti pe la jumatate cu ambeeiajul lasat atunci bagi si acceleratie putin