| YuNaBi2 a întrebat:

Bună tuturor! Am cumpărat o mașină de la un proprietar român care o are înmatriculată în Italia. O pot înmatricula în România fără să o radiez în Italia?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu.
Am avut masina de Suedia, la care nu au recunoscut autoritatile romane radierea, drept urmare am umblat cu numere rosii aproape 12 luni, pana a venit confirmarea radierii (eu doar am asteptat).
Nu poate fi inmatriculata in doua tari simultan.

| YuNaBi2 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

În momentul în care eu înmatriculez în România nu o poate radia Politia Romana?

| YuNaBi2 explică (pentru YuNaBi2):

Adică simultan.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru YuNaBi2):

Ba cred ca da. Intreaba la un birou de acte auto, ei stiu exact ce e de facut.

| YuNaBi2 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Te referi la DRPCIV sau la biroul de vanzare-cumparare acte a masinii?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru YuNaBi2):

Biroul de vanzare-cumparare. Scrie mare "ACTE AUTO" pe la toate. Nu sunt nici functionari publici, nici avocati ori notari, dar se ocupa de inmatriculari si cunosc 100% mersul lucrurilor, actele necesare, proceduri, etc.
Taxeaza cu 50-80 de lei cateva pagini tipizate, dar ofera foarte multe informatii importante, de obicei gratis. Adica nu se supara daca intri si intrebi, si nici nu prea cer bani pe cateva informatii.