| Maimmai a întrebat:

Am o masina pusa la vanzare, a venit un domn sa o cumpere, mi-a lasat un avans de 700euro, a revenit a doua ora sa o cumpere, intre timp am facut actele de vanzare-cumparare, am scos fiscalul, insa domnul respectiv a refuzat sa mai ia masina si i-am returnat avansul, nu mi-a mai dat nici un ban. M-am intors la administratia fiscala de unde am scos fiscalul si mi-au zis ca nu pot anula actul decat sa-l caut pe domnul cu pricina si sa ii dau actele pentru a scoate el fiscalul de la taxe si impozite si a reface un contract de vanzare cumparare pentru a-mi revinde el masina, insa eu nu mai am incredere in acest om, plus ca ma santajeaza cu o anumita suma de bani(300euro) pentru a face acest lucru.As dori sa revina totul la starea initiala, sa pot repune masina pe numele meu. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In 3 iulie mi-ai scris un mesaj si ti-am raspuns la aceasta intrebare. Daca n-ai primit mesajul il repet aici:
In cazul expus contractul de vanzare-cumparare a fost desfiintat prin acordul partilor, asa ca nu inteleg de ce ti s-a spus ca trebuie alt contract.
Doar daca respectivul ar fi inmatriculat masina pe el atunci ar fi fost radiata de pe tine si ar fi trebuit un alt contract. Si certificatul de atestare fiscala nu este necesar sa fie anulat, acesta isi pierde valabilitatea dupa un timp, nu imi amintesc exact daca dupa 30 de zile sau 60 de zile.
Atata timp cat masina nu a fost inmatriculata pe cumparator si nu a fost radiata de pe tine, tot tu figurezi ca proprietar in evidentele Serviciului de inmatriculari.

| Maimmai explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc,nu am vazut mesajul

3 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Adica ai dat masina pe numele omului inainte sa-ti dea banii? Sa fii sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai scos fiscalul e un motiv de bucurie.
Nu mai platesti impozitul la stat.