| Clarybsm a întrebat:

Bună tuturor, sunt singura care se "pierde" în trafic? Va urma sa fie a 3 oară la traseu... încă fac greșeli. Credeți că mai are rost sa continui daca nu îl voi lua nici acum? Va rog să mă ajutați cu un sfat, să îmi spuneți experienta voastră. Țin să precizez că la traseu eram mult mai atentă decât la orele de conducere.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai care este cauza distragerii tale?
de ce nu esti atenta?
totusi a fi atent in trafic si la trafic nu inseamna a fi acolo intr-un mod obsedant si periculos, ci trebuie sa fii atent,concentrat si relaxat, iarasi nu relaxat ca fumatorii de marijuana! trebuie sa ai un echilibru
este normal ca incepator ca nu ai aceasta 'relaxare' si incredere in tine cand esti la volan precum cineva cu experienta.
imi aduc aminte cand am dat eu traseul aveam asa parca o teama de politist, nici acum nu stiu de ce, am luat din prima dar nu despre asta este vorba
teama si emotiile sunt firesti cand esti fara experienta!

"Credeți că mai are rost sa continui daca nu îl voi lua nici acum?"

daca ai cat de cat reflexe, esti dornic/a sa inveti,sa te imbunatatesti si sa iei permisul si distragerea ta este de natura emotiva gen, atunci sigur ca nu trebuie sa te dai batuta!
daca distragerea si lipsa concentrarii tale este de natura a unei eu stiu tulburari psihice gen (nu boala mintala!) atunci iti spun sa te mai gandesti, pentru ca vei lua sa zicem permisul si ce vei face cand esti doar tu la volan?
in cazul acesta as incerca sa remediez problema lipsei de concentrare si apoi sa obtin permisul!
permisul si sofatul ar trebui privit ca pe un privilegiu, nu cum fac multi care nu au nimic de a face cu condusul dar au luat permisul doar ca sa il fluture in fata anturajului lor, eventual sa se laude si cu "tigaia" veche proaspat achizitionata care nu valoreaza mare lucru, prim obtinerea permisului cumva acesti limitati cred ca s-au realizat ei ca oameniwinking

cunosc baieti care au dat de mai multe ori, ba au facut scoala de soferi de mai multe ori.
acum conduc unii mai bine ca mine happy
deci nu te ingrijora prea mult, iei sau nu iei, mai poti incerca alta data!
am expus zic eu cat de cat obiectiv si varianta pro si contra fata de obtinerea permisului

| Violleta2022 a răspuns:

Poate nu esti sufcient de pregatita si trebuei sa mai faci odata scoaal de soferi... sau poate pur si simplu nu esti nascuta sa fi soferita.

| Liviu a răspuns:

E vorba de noroc. Ca de condus ai idee, stii sa mergi drept /stanga/dreapta, depinde acu si de imprejurari, pietoni multi, masini multe, dupa ce iei permisu conduci si tu pe stradute mai mici, nu te arunci direct in trafic.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Il vei lua pana la urma.
Bea ceai de sunătoare cu două,trei, zile inainte, este calmant.
In ziua examenului evita orice excitant,cafea, energizant, pepsi, cola, etc...
Are dreptate @simpatic, daca iti doresti il vei obtine indiferent de situatie, eventual mai faci scoala o data.
Mult succes, sa fie cu noroc ❤️