| MONICAMONICA13981398 a întrebat:

Bună! Aș dori să vă cer o părere, nu aș vrea să se facă glume pe seama întrebării mele: voi credeți în farmece? Am pățit o chestie care mi s-a părut puțin ciudată. In urma cu ceva timp stateam cu chirie într-un apartament. Stateam singura, încă nu mă mutasem cu prietenul meu. Prietenul meu păstra legatura cu o femeie cu care fusese împreună cu mult timp în urmă, au terminat relația dar păstrau o bună prietenie. De obicei, nu mi se par foarte în regulă prieteniile între foștii iubiți dar nu m-am opus amiciției lor, ea la rândul ei are familie, este căsătorită si are o fetiță. Nu mi-am facut griji ca ar mai putea fi ceva între ei si nici nu mi-au dat nimic de bănuit. Dar, ceva în legătură cu femeia asta nu îmi plăcea, o simțeam oarecum invidioasă, parca mereu încerca să insinueze ca el se poartă mai frumos cu mine decat s-a purtat în trecut, mă urmărea obsesiv pe toate rețelele de socializare, era mereu foarte interesată de mine si de ceea ce fac, parca simțeam că nu ma prea înghite, deși eu fusesem super ok cu ea. Precizez faptul că, ei nu mai locuiau în oraș cu noi, ei stau în București, dar veneau foarte des la părinți și mereu ea insista sa ne vedem cu toții. De obicei, ne vedeam la ei sau la prietenul meu, dar la una dintre vizitele lor, ea a insistat mult sa mergem la mine, ca nu a fost niciodata pe la mine. Desigur asta am si facut, ne-am vazut cu toții la mine acasă, după care ei s-au întors la București. Menționez că eram încă în perioada pandemiei si încă se foloseau măștile.
A trecut ceva timp si eu am început să am o perioadă a vieții foarte tulbure, nu mi s-a întâmplat nimic rău dar parca pur si simplu faceam niste lucruri cu care mă autodistrugeam, conștientizam dar nu ma puteam opri. Pur si simplu parca o luasem razna, si îmi e chiar jenă să o spun, dar începusem să am probleme cu alcoolul, sa joc la jocurile de noroc, sa nu mai dorm nopțile, sa cheltui sume foarte mari de bani pe cele mai inutile lucruri, sa plâng mereu fara motiv, etc.
Până într-o zi, cand am facut curat, si exact în locul unde stătuse ea pe canapea, era ascunsă între canapea si locului unde tii mâna o masca de protecție folosită care era fix la jumatate înnodata foarte bine cu mai multe noduri cu pânză din aceea neagră care se foloseste la doliu, cand am vazut m-au trecut toti fiorii si nu am fost inspirată sa dezleg nodul acela macar, am aruncat-o pur si simplu la gunoi. Nu am vrut să spun nimănui pentru ca nu am vrut sa ma creadă paranoică, dar sunt convinsă că femeia aia a pus masca acolo pentru ca altcineva nu avea cine. Situatia rea din viata mea a continuat, pana in momentul in care m-am mutat din acel apartament. Va rog sa îmi spuneți ce credeti, a încercat aceasta femeie sa îmi faca farmece? Si daca da, si daca e cineva care se pricepe as dori sa stiu ce fel de farmece a încercat sa faca. vă multumesc mult anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil, exista si chestii din astea. Si mie imi merge prost fara un motiv anume mai tot timpul, mi-am pierdut toti prietenii, oamenii ma ocolesc sau dispretuiesc fara nici un motiv in viata reala, nu imi gasesc o femeie calumea, m-am apucat si de alcool.
Cred ca sunt in aceeasi situatie ca tine. Acum multi ani cand am facut renovari la apartament am gasit un pieptene bagat in spatele grindei de la parchetul de lemn, cum dracu a fost bagat acolo eu nu pot sa imi da seama ca si sa vrei sa te canonesti sa il fi bagat cu mana si nu puteai.
Cand eram copil am fost plecati la ocnele mari parca, and ne-am intors am gasit in balcon o floare din material de aia de se pune in piept la nunti cred.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ți a făcut farmece sa joci la jocuri de noroc?

| SilentRain a răspuns (pentru suntserios):

Nu mai rade mă, este adevărat
Și mie mi-a făcut cineva farmece sa beau nu mai cafea, nu că ar fi alegerea mea conștienta, știind că pe viitor poate avea efecte negative

| SilentRain a răspuns:

Nu cred in asemenea rahaturi, dar cred în consecințele faptelor noastre, dezechilibru hormonal care poate influenta gândirea și alegerile noastre
Ai nevoie de un pisholog că sa înțelegi mai exact cum de ai ajuns in situația asta, nu să cauți o scuză inexplicabil pentru tine
Nu te-a obligat nimeni sa pui sticla la gura și banii in aparate, tu ai făcut-o cu buna conștiința
Toate acestea sunt alegerile tale prin urmare au și consecințe

| suntserios a răspuns (pentru SilentRain):

Ce psiholog. Se vede dupa cum a ales raspunsul castigator. A auzit ce a vrut ea sa auda, puff, are scuza perfecta si aia e. Viata merge mai departe, pacanelele se invart.

| SilentRain a răspuns (pentru suntserios):

Foarte trist sa gândești așa la o anumită vârstă
Sper măcar să ia puțin în considerație ce am zis, deși tu ai mare dreptate... a ales fix ce a vrut să auda

| MONICAMONICA13981398 explică (pentru SilentRain):

Nu este vorba despre faptul că am ales doar ce am vrut să aud, numai ca la momentul respectiv erau doar două răspunsuri, iar eu l-am ales pe cel mai elaborat indiferent de ce părere a avut persoana respectiva. Eu citesc toate parerile si tocmai de aceea am și pus întrebarea, sa vad mai multe păreri despre ce s-ar fi putut întâmpla cu mine în perioada aceea, daca a fost pur si simplu o tulburare emoțională care m-a împins sa am o viata dezorganizată cum niciodata nu obișnuiam sau a fost ceva legat de întâmplarea cu masca, ceva legat de farmece, în care de asemenea niciodata nu credeam. Vă mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Pt cultura ta generala dedeochiul spre exemplu este acceptat si inteles de stiinta, vazut inteles ca o energie negativa care se rasfrange asupra ta, plecand de la ideea ca noi suntem energie. La fel si farmecele, acelasi lucru.

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Cultura mea nu da doi bani pe farmece și alte prostii de genul, dar ce știu este că autosugestia te poate distruge fizica și pishic
Asta cu dovezi reale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caz real, un prieten care a stat la Dambovicioara mi-a povestit ca vecinii lui erau in scandal cu alti vecini pentru o bucatica de pamant sau ceva de genul, nu mai stiu exact motivul, si fata vecinilor din fata desteapta si frumoasa si toate calitatile ajunsese de nu mai stia cum o cheama, se tampise de tot, si tasu s-a dus la astia si le-a zis nu ma mai intereseaza nici bucata de pamant nici nimic, ce i-ati facut fetii mele lasa-tio in pace si nu mai am pretentii la nimic si si-a revenit fata. Ce farmece sau ce dracu i-a facut nu stiu.
Vorbesc caz real nu povesti, cine nu e patit zice ca nu exista asa ceva.