| IulianOvidiu a întrebat:

Buna tututor! Ma poate ajuta cineva cu o mica nelamurire, va rog. Am cumparat de curand o masina adusa din Belgia, am un contract de V-C in limba franceza intre mine si persoana din acte, acel contract nu are insa nicio stampila, niciun numar de inregistrare. Care este procedura pentru a scoate numere rosii? Trebuie sa merg sa o inregistrez la primarie pentru a scoate numere sau nu? Imi poate explica cineva pas cu pas ce am de facut?

1 răspuns:
| sofisis a răspuns:

În cazul persoanelor fizice, dosarul trebuie să conțină nu mai puțin de nouă documente:

1) o cerere tipizată privind solicitarea obținerii autorizării provizorii pentru circulația autovehiculului; un model de cerere pentru numere provizorii poate fi descărcat de pe Internet sau luat de la ghișeele Direcției,
2) chitanță și o copie a asigurării RCA aflată în perioada de valabilitate,
3) chitanță și o copie pentru achitarea taxei de circulaţie provizorie,
4) documentul justificativ de proprietate al mașinii, atât în original, cât și în copie,
5) actul de identitate al posesorului vehiculului, în original și în copie,
6) chitanța și o copie privind achitarea contravalorii plăcuțelor cu numere roșii,
7) declarația vamală pentru autovehiculele cumpărate din țări din afara spațiului Uniunii Europene,
8) documente privind proveniența autovehiculului, acestea fiind necesare atât în original, cât și în copie xerox.

In primul si primul rand trebuie traducere legalizata a tuturor actelor pe care le ai pentru masina. Talon, cartea masinii, contract si ce mai ai.