| Prodan_Cosmin_1994 a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina second hand si am o nrlamurire cu chitanta care se obtine de la ANAF. Daca taxa a fost platita si nerecuperata cine scoate chitanta asta. Eu ca si cumparator sau o scoate vanzatorul si mi.o da cand iau masina?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este, eliberarea unei adeverinte simple nu dureaza mai mult decat cateva zile. In orice caz nu cumpara fara aceasta adeverinta, mai ales daca vanzatorul a spus ca taxa este nerecuperata.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu ca vanzatorul sa ceara adeverinta de la ANAF si sa ti-o prezinte, nu cumpara fara aceasta adeverinta.

| Prodan_Cosmin_1994 explică (pentru Ioandelasal):

Din ce am mai citit dureaza pana se elibereaza chitanta de catre anaf. Ar trebui sa o scoata el in avans?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Prodan_Cosmin_1994):

Poate s-o scoata si mai repede.

| Prodan_Cosmin_1994 explică (pentru Ioandelasal):

Intr.un oras precum Suceava, ai idee cat ar putea dura pana se elibereaza dovada asta? Eu am vorbit cu proprietarul ca azi sa depuna cererea. Este vreo sansa sa o aiba pana Marti?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Prodan_Cosmin_1994):

Sigur ca este, eliberarea unei adeverinte simple nu dureaza mai mult decat cateva zile. In orice caz nu cumpara fara aceasta adeverinta, mai ales daca vanzatorul a spus ca taxa este nerecuperata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi tu cu proprietarul la ANAF, si depui o cerere formular pentru eliberarea adeverintei. Poti sa o completezi cu datele tale, ca sa o ridici tu. Astfel vei fi sigur ca taxa e nerecuperata, si nu e un fals, ceea ce iti da vanzatorul.
Adeverinta se poate scoate de cate ori vrei, de catre oricine are actele masinii.
Eu am scos la o masina de doua ori adeverinta, odata cand am cumparat-o, si inca odata, la 3 luni, ca sa o inmatriculez; atunci tin minte ca am trimis prietena sa o ridice, cateva ore mai tarziu. Nu stiu daca e normal sa o ridice oricine, aici e oras mic...

| Prodan_Cosmin_1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc pentru raspuns. Mi.am mai clarificat lucrurile.