| BogdanCabau a întrebat:

vreau sa imi cumpăr masina( prima mea masina) pana in 5-6000€, ce masina imi recomandați?

9 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Opiel Astra, Foltvagin Golf, Ford Focus, Kia C'eed, Renault Megane, Fiat Bravo.

| GL757W a răspuns:

Mai bine ai investi in ceva mai productiv decat o masina, ai putea face niste studii, cursuri, calificari. si dupa poti sa te gandesti si la o masina.

| suntserios a răspuns (pentru GL757W):

Si tu stii mai bine ce are omul de facut cu banii LUI nu?

| octa2021 a răspuns:

Vw golf 5, 1.6-1.4 benzina, anul 2006-2008;
Vw passat benzina sau diesel(daca vrei ceva mai confortabol);
Opela astra anul 2011;
Ford focus anul 2010-2011;

Acuma depinde si de tine ce preferinte ai, nu ai specificat ce gusturile ai.
Eu ti-am dat niste exemple, si iti recomand in special masinile nemtesti, dar chiar si cele din Suedia, mai exact volovo care este ce-a mai sigura masina de pe piata(m-a refer la siguranta in caz de accident)

Bafta in alegere.

| cristinel375 a răspuns:

Din perspectiva mea, ti-as recomanda un Audi A4 din 2007, e in jur de 5000.

| suntserios a răspuns (pentru cristinel375):

Mereu ma amuza astia care recomanda masini premium vechi de 10-15ani cad cineva are buget mic

| AndreiMadda a răspuns:

Golf 5 2005-2008, (preferabil daca gasesti motorul 1. 9TDi)
Skoda Octavia 2007-2008 (acelasi motor recomand, 1. 9TDI)
Audi A4 2007-2008 (1.9/2.0TDI)

| CosminBA a răspuns:

Fulger McQueen

| Ons_Cristi_1997 a răspuns:

Ti-as recomanda un Volkswagen Passat, Passaturile sunt cunoscute in lume pentru performanta si un pret accesibil. As zice sa iti iei pe benzina si daca vrei sa ii pui instalatie GPL ( benzina fiind aproape 5 lei iar GPL ~2.29 o sa faci o economie destul de mare) deoarece aproape toate benzinariile modifica dieselu (am un prieten care a avut un Outlander din 2009 pe Diesel, din cauza benzinariilor a trebuit sa vanda masina ca i se strica incontinu turbina