| Blekz a întrebat:

imediat implinesc 18 ani si vreau sa imi cumpar prima masina, as vrea sa imi recomandati ceva, bugetul ar fi de 6000 euro.

Răspuns Câştigător
| Maioru a răspuns:

As zice sa incepi cu ceva modest pentru ca esti incepator(opel astra, vw golf 4, ford focul, skoba fabia) sa fie undeva in jurul a 3000 euro si cu timpul treci la altele mai scumpe si mai puternice

5 răspunsuri:
| ionutzsteaua86 a răspuns:

Parerea mea, nu iti lua la inceput masina de toti banii! Intai ia-ti o vechitura, un Ford Focus an 2000, un Volkswagen golf 4 2000-2001, orice care sa nu depaseasca 3000 E. Dupa ce prinzi experienta iti recomand Volkswagen Golf 5. In ciuda aparentelor, Golf-ul nu a fost proiectat de nemti pentru a fi numite de noi, romanii, mari priceputi ce-i drept, masina cocalarilor ( BMW parca era pana acum ceva timp masina lor, dar in Romania usor, usor toate masinile vor fi numite cocalaresti ) Daca nu agreezi asa mult Golf-ul, poti sa te orientezi spre un Opel Astra, un Peugeot ( neaparat MOTORINA ), Skoda Fabia, Seat.

PS: Sa nu te arunci in banii astia la gama premium : BMW, Audi, Mercedes. O sa iei doar un fier in care vei baga inca atati bani, pe putin, ca sa o repari. Succes!

| Solovey a răspuns:

Honda civic sedan 2006, deoarece sunt cele mai bune masini de mana a 2-a, detina 2 masini Honda, recent detineam 3 Honda jazz 2005 Honda Concerto 1991, Honda Civic2006. Masini foarte bune, Honda Concerto o duceam sa-i spele motorul si stateau afara Renault, Peugeot noi si nu se porneau iar Honda Concerto din 1991 se pornea fara probleme, asa ca sfatul meu, Honda civic 2006 sedan sau hatchback vezi care iti place mai tare.

http://www.promotor.ro/......t-11184200

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pentru bugetul asta si pentru varsta ta iti recomand o Kia Ceed. E o masina solida, grea si stabila si in plus arata si ok.
Nu-ti recomand sa te arunci la BMW-uri sau Golf-uri (vad ca astea sunt favoritele cocalarilor) fiindca n-ai sa mori in patul tau.

| iker03 a răspuns:

Golf 5, fiabila, piesele ieftine(comparativ cu alte marci) consum mic pentru diesel. o masina foarte buna.

| yonutzBT a răspuns:

Buna! Parerea mea este sa nu te arunci chiar de la inceput si sa dai bani pe o masina noua sau foarte buna tinand cont ca esti la inceput de drum in ale soferitului. Potrivit pentru tine ar fi o masina de pana la 2000E, astfel in caz ca patesti ceva neplacut cu ea ( o parcare nereusita sa nu iti para asa rau de pagubele produse). Ti-as recomanda un Opel corsa in 2 sau 4 usi diesel ( in general masinile cu motoare diesel au un consum mai redus de carburant) sau un vw polo sau golf. Dar in primul rand depinde si de preferintele tale. Daca vrei sa nu tii cont de aceste sfaturi si preferi o masina care sa se incadreze in bugetul tau ti as recomanda un opel astra sau golf 5 Skoda fabia, peugeot.