| popescuionut56 a întrebat:

Buna, vreau sa imi cumpar o masina si as prefera una cu schimbator automat.Voi ce spuneti? Unii zic ca se strica mai repede cutia sau ca ar consuma mai mult.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Consumul nu diferă semnificativ, întreținerea e similara. Asta cu stricatul cutiei e o gluma proasta, daca ar fi așa, SUA ar fi sufocata de mașini abandonate. O cutie întreținută are de obicei o viață mai lunga decât a mașinii pe care este montata, dar intr-adevar, se pot întâmpla si neprevăzute. Dar situația este identica si la manuale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu vorbim de vreo cutie automata de acum 15 ani automata e ceam mai buna varinata mai ales la ce trafic e acum prin marile orase.

| Sofer a răspuns:

Depinde de cum sa mers cu masina. Si daca esti fan benzina sau diesel. Poti alege dintre golf/passat cu DSG sau audi.

| xerxes1 a răspuns:

Consuma mai mult poate decat un sofer de taxi batran.In celelalte cazuri consuma mai putin.
Sunt destul de fiabile.

| GouDidodino a răspuns:

Consuma mai mult garantat, de stricat depinde cum o intretii si cum a fost întreținută. Schimba uleiul si filtrul la fiecare 60000km. E mult mai usor si mai practic de condus. Eu recomand cutie automata