| plasmaticus a întrebat:

Buna,

Vreau sa imi montez stalpi antiparcare sau blocator parcare. Pentru asta trebuie sa gauresc asfaltul sa pun introduc suruburi.
Imi puteti spune modele de bormasini cu acumulator bune pentru asa ceva? Care sa aiba puterea sa dea gaurile?

Mersi,
Alex

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O intrebare parcarea este a ta ca si proprietate? una e sa ai parcare la bloc alta in fata casei! sau faptul ca platesti taxa anuala de parcare crezi ca iti da dreptul sa fie parcarea ta?
Multi uita la fel ca persoanele cu dizabilitati (persoane cu handicap au luat loc de parcare gratuit) ca nu e parcarea lor persoanala ci au un drept de folosinta, drept care se poate "pierde"in anumite conditii.
Deci cum ziceam nu te face stapanul locului doar faptul ca platesti acel loc.
Dar ai voie sa montezi astfel de blocatoare? da si nu, stiu judete unde primaria ar fi dotat ea parcarile cu asa ceva
Din punctul meu de vedere nu este tocmai legal mai ales in acele zone in care scrie clar ca pot parca si ceilalti pana la ora 16:00 (sau ce ora este trecuta ca nu stiu exact acum) iar in intervalul ramas nu este voie sa parcheze decat cel care plateste pentru acel loc; deci oricum am spune nu este tocmai legal, cel putin eu asa vad lucrurile!

| plasmaticus explică (pentru Simpatic):

Sunt oameni care raspund chiar sa te ajute, la subiectul intrebarii, sunt insa si altii, ca tine, care raspund aiurea la ce viseaza ei sau tu.
Eu am intrebat altceva, ce te freaca pe tine grija?!
Da, e locul meu, platesc impozit anual pentru el, sunt proprietar.
Te rog, invata sa raspunzi la intrebare, nu la ce te freaca pe tine grija.

| Simpatic a răspuns (pentru plasmaticus):

Eu ti-am raspuns la intrebare si chiar am facut-o foarte bine, ti-am atras chiar atentia ca nu e voie sa faci modificari de acest gen, mai ales in locurile unde scrie clar faptul ca parcarea este permisa si celorlalti si este indicat intervalul cand au voie!
E domeniul public, stii cui platesti acel impozit? Primariei!
Daca tu te crezi mai cu mot e treaba ta poti sa pui si bariera din partea mea!
Eu ti-am raspuns foarte la subiect nu tu esti indreptatit sa montezi acei stalpi blocatori sau ce denumire mai poarta, ai habar ca locurile de parcare cu plata se atribuie de catre primarii si consilii? Deci ce te face pe tine proprietar? Poate am avut mai multe apartamente ca tine, nu-mi amintesc la vreun apartament sa cumpar si locul din parcare in pret! Si daca ar fi fost dupa mine 90% din cei care au acum masini nu ar fi avut, ca erau niste calici care si acum au ramas la fel doar ca inainte nu aveau dupa ce bea apa iar acum au umplut parcarile cu ce arunca turcii din Germania> audi, bmw si vw toate disel si toate din perioada de glorie 2010-2012-2014, ca daca erau doar de la Maserati in sus nu ma deranja, sa fi avut ca dorian popa cate 7 bucati la 100k euro/bucata, ca zau nu imi parea rau!

Ai doar drept de folosinta! Asta este si motivul pentru care anumiti oameni nu au prins loc de parcare si tot asta este motivul pentru care aceste locuri de parcare se scot si la licitatie iar cine plateste mai mult castiga in acest caz.
Aceste locuri de parcare se atribuie pe o anumita perioada de timp (masurata in ani) dupa aceea poti sa numai ai acest drept sau poti avea in continuare in functie de cum decide politicul.
Anumite primarii au decis ele sa monteze stalpi blocatori, altele nu, difera de la oras la oras de la judet la judet.
Eu sunt locul 60 din peste 1 milion de useri (nu sunt 1 mulion activi) pentru ca ajut comunitatea asta! Nu stiu tu cu ce ai ajutat pe aici de te dai mare si iritat, mai ales ca ti-am spus un adevar!

Apropo cand te mai iei cu unul mai citit mai vechi si mai trecut prin viata ca tine si atragi atentia ca el spune bazaconii sau ca eu ma afirm cumva, vezi si ce te sfatuiesc ceilalti, ca cel care crezi tu ca te-a invatat de bine si ce burghiul sa folosesti este un user care ti-a dat un copy paste din chatGPT, dar chatGPT nu cunoaste nimic altceva decat domeniul tehnic si ceea ce deja a invatat, acest soft este un papagal care scrie la subiect strict ce-l intrebi, nu stie saracul chatGPT (inca) ca nu este legal sa " bati 2 pari" in cimentul din fata blocului de parca e terenul tau cu porumb de la vreo comuna din Vaslui!
Daca nu erai arogant intelegeai ca nu toate raspunsurile trebuie sa fie asa cum ti le doresti tu, ci sa fie corect si moral si legal!
Succesuri!

| plasmaticus explică (pentru Simpatic):

Tu iti permiti cam multe. Ti-ai pierdut cei 7 ani demult. Raspunde la ce esti intrebat nu la frustrarile tale

| Simpatic a răspuns (pentru plasmaticus):

Multumesc pentru ca mi-ati dat raspuns la un comentariu de acum 1 luna.
Nu e vorba ca sunt frustrat sau nu, eu nu sunt, tu esti daca te crezi stapanul parcarii, si eu am loc de parcare si platesc pentru el, asta nu ma face buricul pamantului! Nu pun nici bariere nici nu intep cauciucurile cuiva care trage masina pe locul meu pentru scurt timp!
Pe unii va deranjeaza cand va spune lumea ca sunteti niste melteni! Preferati pe cei care va canta in struna spunand ca aveti dreptate cand nu aveti de fapt!
Am zis nu esti stapan doar pentru ca dai 200-300 de lei /an pe un loc de parcare si PUNCT!
Singurul frustrat dintre noi esti dumneata pentru ca nu ai inteles nimic, desi ti-am explicat!
Sa ma scuzi ca nu iti mai scriu.

| plasmaticus explică (pentru Simpatic):

Pe mine ma deranjeaza arogantii ca tine, care se cred destepti. Esti frustrat cand o dai in balarii.

| plasmaticus explică (pentru Simpatic):

Locul meu nu e de la primarie, orgoliosule. E contract vanzare cumparare, stii unele apartamente se vand cu loc. Si melteni ca tine cum plec, cum ocupa locul. Sunt satul de astia care nu respecta proprietatea privata. Nu e de la primarie, iti mai repet?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca esti la bloc si ai (sau n-ai) concesionare pe locul respectiv, las-o usor cu bormasinile. Un singur vecin ca mine, si platesti amenda + reparatia asfaltului laughing
Daca totusi ai parcarea ta, intabulata, impozitata si asfaltata, orice masina de gaurit peste 18V iti va sapa doua-patru gauri de 8-10mm diametru, cu un burghiu pentru beton. Nu e mare smecherie, asfaltul e mai moale decat betonul.
Ideal ar fi sa aiba si percutie bormasina, dar merge si fara.
Foloseste holsuruburi + dibluri, exact ca la beton.

| dullcat a răspuns:

Poti solicita primariei montarea de stalpisori, ca sa nu te trezesti cu amenda.

| relian a răspuns:

Poti inchira masina de gaurit la priza, folosesti un generator, inchiriat si ala, iti faci treaba, duci inapoi si aia e tot.

Asa sa cumperi tu una pe baterii, aia te costa destul de mult, is mai scumpe astea pe baterii decat cele la priza.
Sau daca ai ceva amici, prieteni care au, cerele lor, le dai si tu o bere ceva, 4 gauri nu-i cine stie ce.
Daca e doar asfalt, merge si cu masini mai slabe nu puternice.Sa nu fie sub asfalt beton, acolo da, ai nevoie de putere mai mare.

Asa cu baterie si bune is Dewalt, insa cum am spus pentru 4 gauri nu te apuci sa cumperi scule.
Daca is pe acolo magazine care inchiriaza, e mai bun, nu trebuie sa mai apelezi la nimeni, inchiriezi pentru o ora doua, cit ia sa dai 4 gauri, duci inapoi, toata lumea happy.

| plasmaticus explică:

Ca sa raspund celor care ma acuzau ca montez ilegal si si-au permis sa ma judece.
Politia locala mi-a dat in scris ca pot monta blocatoare pe proprietatea mea privata, in urma sesizarii problemei mele.

Răspuns utilizator avertizat