| DejaVuDoc a întrebat:

Salutare TPU, doresc sa montez picioare reglabile biroului sa il fac mai intalt, nu prea stiu exact cum ar trebui sa dau gaurile si cu ce sa fiu sincer, picioarele au inaltime 80 si au 4 gauri in 4 colturi de vreo 4mm diametru. Biroul este din PAL 18mm. Cu ce gauresc si cum? Ce trebuie sa cumpar?

PS: Nu prea am reusit sa conving pe nimeni pe care stiu sa se deranjeze pentru niste picioare de birou, de aceea o sa o fac cu mana mea. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O surubelnita si holsuruburi este minimum ce-ti trebuie. Holsuruburile trebuie sa fie mai scurte decat grosimea placii biroului impreuna cu placa de la picioare ca sa nu iasa prin birou in sus. Daca vrei sa-l faci mai rezistent poti sa dai gauri pana sus de tot si sa pui suruburi cu cap ascuns dar apoi trebuie sa le maschezi cu folie de culoarea mesei. In acesta situatie iti trebuie o masina de gaurit cu doua burghie. Unul de grosimea surubului si dai gaura de tot si unul de dimensiune mai groasa decat capul surbului ca sa poti baga o cheie tubulara. Daca surubul are capul cu taieturi potisa faci gaura cat capul si folosesti o surubelnita. Aceasta gaura se face in partea superioara (deasupra biroului) si numai cativa milimetri pentru a ascunde capul surubului.
Uite holsurub cu cap ascuns (le spun eu) ei zic cu cap inecat: http://bit.ly/2GRUtGe
Uite si suruburi: http://bit.ly/2sbcCvy
La capatul surbului trebuie pusa o piulita. Deci cand le cumperi trebuie cu piulita cu tot.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu te pricepi, iti recomand sa nu te apuci de gaurit si taiat, fiindca poate sa iasa rau!
Se pot intampla multe probleme, dintre care ceea mai mica ar fi sa nu stea drept masa.
Daca nu lucrezi cum trebuie, te poti alege cu masa distrusa, dar si accidentari grave sunt posibile!

Mai bine cauta un meserias care are scule si cunostintele necesare pentru a face modificarile dorite.